Strona główna/Urząd/Aktualności/Finał XVI Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego O ZŁOTE CYGARO WILHELMA

Finał XVI Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego O ZŁOTE CYGARO WILHELMA

Aktualności 25 Września 2012

W miniony piątek w "Starej piwnicy" Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbył się finał XVI Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "O złote cygaro Wilhelma". Główną nagrodę zdobyła Marta Jurkowska z Olkusza.

"Na tegoroczny konkurs nadesłano 148 zestawów wierszy, w tym 28 z województwa śląskiego oraz po jednym z Austrii, Hiszpanii i Niemiec" - wyjaśnił Stanisław Krawczyk, poeta, prozaik, publicysta, mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn, który pełni funkcję komisarza konkursu.

Autorów wierszy oceniało jury w składzie: Józef Baran - poeta i dziennikarz, Maciej Szczawiński – poeta, krytyk literacki, dziennikarz i twórca radiowy, Bartłomiej Majzel – poeta i podróżnik.

Do finału dopuszczono prace opatrzone godłami:
Salamandra (Marta Jurkowska)
Weriwa (Kamila Besz)
Humanus (Szymon Stroczek)
Hybryda (Danuta Hasiak-Terpiłowska)
Poduszeczka (Karol Graczyk)
Zowitka (Katarzyna Ryrych)

Zgodnie z formułą konkursu podczas finału, każdy z autorów zaprezentował wybrany wiersz ze swego poetyckiego dorobku.

"Mówienie, że obrady jury były burzliwe – to frazes, ale my naprawdę skoczyliśmy sobie do oczu – stwierdził podczas odczytywania werdyktu jurorów Maciej Szczawiński. Jesteśmy bardzo różni, wyznajemy różne estetyki, ale łączy nas otwartość na poezję. Nagradzamy więc utwory, które operują myśleniem poetyckim".

Przyznano 2 wyróżnienia - dla Katarzyny Ryrych z Krakowa i Kamili Besz z Kietrza. Trzecie miejsce otrzymała Danuta Hasiak-Terpiłowska z Opola.

Drugie miejsce ex equo przypadło Szymonowi Stroczkowi z Rybnika i Karolowi Graczykowi z Torunia. Grand prix zdobyła Marta Jurkowska z Olkusza.

"Piszę od trzech lat. W tym czasie udało mi się zdobyć cenne nagrody na wielu konkursach poetyckich. W ubiegłym roku ukazał się mój debiutancki tom wierszy" - opowiadała o sobie laureatka.

Zdobywczynią nagrody publiczności została Kamila Besz.

Wzorem lat ubiegłych córka Wilhelma Szewczyka profesor Grażyna Szewczyk przyznała specjalną nagrodę – jej laureatem został Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa.

Piątkowy wieczór był także okazją do uhonorowania medalami 50-lecia osób od początku związanych z konkursem "O złote cygaro Wilhelma". Burmistrz Wiesław Janiszewski oraz zastępca burmistrza Andrzej Raudner gratulując i dziękując wręczyli pamiątkowe medale profesor Grażynie Szewczyk oraz Stanisławowi Krawczykowi.

do góry