Strona główna/Urząd/Aktualności/Familoki po raz drugi włączone do INDUSTRIADY

Familoki po raz drugi włączone do INDUSTRIADY

Aktualności 6 Lutego 2016

Po sukcesie ubiegłorocznej INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki, organizowanej po raz pierwszy także w Czerwionce-Leszczynach, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta przygotowali wniosek aplikacyjny i wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt zaprzyjaźniony festiwalu INDUSTRIADA 2016”. W wyniku przeprowadzonej oceny zgłoszeń, Komisja Konkursowa po raz drugi włączyła czerwieńskie familoki do współorganizacji INDUSTRIADY i wspólnego świętowania na Szlaku Zabytków Techniki.


Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady” jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych Święta Szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 11 czerwca 2016 roku. W tym roku hasłem przewodnim wydarzeń są „przemysłowe legendy”, czyli opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia, jak również świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi.

W bogatej ofercie ubiegłorocznej INDUSTRIADY na familokach każdy mógł znaleźć coś ciekawego. Rodziny z dziećmi zainteresowały familokowe stoiska kreatywne, konkursy, gry i zabawy z historią w tle, warsztaty z Kołami Gospodyń Wiejskich, czy przejażdżki kolejką z wagonikami.  Industriada  w Czerwionce była doskonałą okazją, aby zgłębić tajniki fotografii, malarstwa, rzeźby i ceramiki. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników śląskiej kuchni. Dla entuzjastów techniki – otwarto dwie izby tradycji – jedną na terenie osiedla familoków, a drugą przy Kopalni „Dębieńsko” i przygotowano także prelekcje historyczne. Tego dnia familoki odwiedziło ponad 2 tysiące osób.

 

„INDUSTRIADA w Czerwionce spotkała się z uznaniem organizatorów Święta Szlaku Zabytków Techniki. Wysoko podnieśliśmy sobie poprzeczkę, dołożyliśmy więc wszelkich starań, aby program tegoroczny był jeszcze ciekawszy. Osoby odwiedzające 11 czerwca czerwieńskie familoki na pewno nie będą zawiedzione! Tegoroczny temat przewodni to przemysłowe legendy – opowiemy je w wyjątkowy sposób. Na ulicach osiedla spotkać będzie można kuglarzy, szczudlarzy, mimów, którzy zaproszą do wspólnej zabawy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, których nigdy dotąd nie było w naszym mieście. Pełny program INDUSTRIADY na familokach zaprezentujemy w maju” - wyjaśniają pracownicy UGiM Czerwionka-Leszczyny.

 

INDUSTRIADA to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w festiwalu na terenie całego województwa wzięło udział 80 tysięcy osób.

Konkurs na "Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY" ogłoszony został przez Zarząd Województwa Śląskiego. 

do góry