Strona główna/Urząd/Aktualności/Familoki na wystawie "Dizajn w przestrzeni publicznej"

Familoki na wystawie "Dizajn w przestrzeni publicznej"

Aktualności 16 Sierpnia 2017

11 sierpnia na Zamku Cieszyn otwarto wystawę „Dizajn w przestrzeni publicznej” poświęconą zagadnieniu składowania odpadów oraz recyklingu. Organizatorzy zaprezentowali innowacyjne projekty i inicjatywy ze świata i Polski skupione wokół najlepszych rozwiązań tzw. "problemu śmieciowego". W tym gronie znalazł się także podziemny system gromadzenia odpadów na terenie osiedla familoków w Czerwionce.

 

 

„Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie” - to zdanie, które w 2014 wypowiedział komisarz ds. środowiska Unii Europejskiej Janez Potočnik, przyświecało autorkom cieszyńskiej wystawy. Izabela Bołodz i Katarzyna Dorda chciały udowodnić, że życie przedmiotów nie kończy się po ich jednorazowym użyciu. „Ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek wysyłamy na wysypiska, podczas, gdy najbardziej świadome progresywne europejskie kraje przeznaczają 90% plastiku do ponownego wykorzystania. Obecnie w Polsce składujemy 70% odpadów. A już niedługo, bo w 2030 roku, nie powinniśmy składować właściwie niczego. Z drugiej strony Polska wciąż wydaje co najmniej 16 milionów złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialne gospodarowanie naszymi zasobami. Być może kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea przetwarzania odpadów na nowe materiały” - mówią autorki wystawy.

Większość projektów prezentowanych podczas wystawy to składowe ekonomii cyrkularnej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystaniu zasobów.

 

„Śmieci to bardzo poważny problem, z którym zmagamy się w naszym życiu codziennym, w naszych domach, ale również mamy z nim do czynienia na ulicach naszych miast. Często myślimy: nie da się z tym nic zrobić. Właśnie dlatego, że zobaczyliśmy, że zrobić można bardzo wiele, zdecydowaliśmy się tegoroczną edycję wystawy o dizajnie poświęcić tematowi śmieci właśnie” - tłumaczyła dyrektor Zamku Cieszyn, Ewa Gołębiowska. Kuratorki wystawy „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”, K. Dorda i I. Bołoz, promując postawy proekologiczne, nie chciały ograniczyć się jedynie do eksponatów i zebrania propozycji rozwiązań stosowanych w Polsce i na świecie. Pracownia projektowa Wzorro Design, która odpowiadała za aranżację całej wystawy otrzymała jeden ważny wymóg – przygotowując wystawę, pracownicy nie mogli wytworzyć śmieci. Cała wystawa powstała z elementów, które już kiedyś były wykorzystane – obiekty, plansze i konstrukcje, na których umieszczono eksponaty były już wykorzystywane nawet kilka lat wcześniej. W tym duchu utrzymano także pokaz kulinarny kuchni „zero waste” oraz warsztaty budowania instrumentów muzycznych z materiałów z odzysku, towarzyszące otwarciu wystawy. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Recycling Band, grający na własnoręcznie wykonanych instrumentach, do zbudowania których służą butelki, puszki, meble, wiadra lub stare części rowerowe.

 

System podziemnych zbiorników na odpady wprowadzony na osiedlu familoków jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na Śląsku. Każdy z pięciu kontenerów składa się z pojemnika, czyli części naziemnej oraz podziemnego zbiornika o pojemności 3 m³. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość magazynowania większej ilości odpadów (co zmniejsza częstotliwość ich opróżniania), estetyczny wygląd, zniwelowanie przykrego zapachu i hałasu związanego z wrzucaniem odpadów do pojemników naziemnych. Dodatkowo pojemniki są wyposażone w system rozpoznawania użytkowników, co sprawia, że dostęp do nich maja tylko mieszkańcy posiadający indywidualną kartę czipową.

Wystawa potrwa do 22 października.

do góry