Strona główna/Urząd/Aktualności/Fabryka Tenneco w Stanowicach już otwarta

Fabryka Tenneco w Stanowicach już otwarta

Aktualności 5 Maja 2015

Dziś w obecności władz województwa, powiatu, gminy oraz zaproszonych gości oddano do użytku nową fabrykę Tenneco Silesia, która powstała w Stanowicach.

 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele w Stanowicach, w której udział wziął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Uczestnicy wydarzenia udali się następnie pod drzwi nowo wybudowanej fabryki Tenneco, gdzie przecięto symboliczną wstęgę.

 

Tenneco to międzynarodowy koncern motoryzacyjny, produkujący m.in. układy kontroli emisji spalin, systemy kontroli jazdy, amortyzatory oraz inne moduły układów zawieszenia. Produkty firmy trafiają do czołowych marek samochodów na świecie.

 

„Firma Tenneco posiada 80 fabryk na całym świecie i zatrudnia 19 tys. pracowników, w tym ponad 3 tys. w Polsce, głównie tutaj na Śląsku – podkreślił dyrektor Tenneco Automotive Polska w Rybniku Henryk Michalik. - Zebraliśmy się dziś, aby wspólnie cieszyć się z powstania w naszym kraju kolejnej fabryki Tenneco. W samym sercu zielonego Śląska, tak dynamicznie zmieniającego się w ostatnich latach”.

H. Michalik złożył również podziękowania pod adresem władz samorządowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny: „Dziękuję burmistrzowi, który był firmie przychylny i towarzyszył nam na każdym etapie realizowania inwestycji”.

 

Burmistrz Wiesław Janiszewski nie krył radości z uruchomienia tak znaczącego zakładu pracy na terenie gminy.

„Cieszę się, ze Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny jest dziś w centrum zainteresowania. Pokazaliśmy, że w miejscowości, która do niedawna była gminą górniczą, można postawić na inne rozwiązania – zaznaczył burmistrz. - Gmina przygotowała się na to, by skorzystać z przywileju, który zgotował nam być może los, ale także dobre usytuowanie. Mamy przecież autostradę, mamy zjazdy, dużo terenów inwestycyjnych , a aktywność i umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby inwestora zapewni teraz to, co najważniejsze – czyli miejsca pracy. Dziękuję tym, którzy nam zaufali. Warto podkreślić, że zaledwie kilkunastomiesięczna współpraca mogła zaowocować dzisiejszym otwarciem fabryki”.

 

 

Decyzje w sprawie nowej inwestycji zostały podjęte przez zarząd Tenneco po wnikliwym rozpatrzeniu bieżącej sytuacji gospodarczej i politycznej w Europie oraz potrzeb rynku na układy wydechowe do pojazdów samochodowych, które produkowane będą w Stanowicach.

 

Wraz z zakończeniem tej inwestycji w Tenneco w Polsce będzie pracować aż 3,5 tys. pracowników. „Jesteśmy dumni, ze możemy przyczyniać się do rozwoju miejsc pracy dla tak wielu ludzi. Zakład w Stanowicach będzie produkował części samochodowe, dla marek BMW i Mercedes. Ci właśnie klienci nawiązali współpracę z Tenneco w Stanowicach, bazując na zaufaniu i doświadczeniu pracowników, na ich wiedzy i ciężkiej pracy - mówił Alejandro Quirez wiceprezees i dyrektor generalny sieci Tenneco w Europie. 

Do końca roku w stanowickim zakładzie ma znaleźć pracę ok. 100 osób. Zatrudnienie w fabryce będzie rosło w kolejnych latach. W roku 2018 zakład ma zatrudniać już ponad pół tysiąca osób.

 

top_baner
do góry