Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

Aktualności 6 Września 2012

Jak co roku Gmina i Miasto Czerwiona-Leszczyny włącza się w największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu – Europejskie Dni Dziedzictwa.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem "Tajemnice codzienności".

"Tajemnice codzienności" mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. "Tajemnice codzienności" zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.

 Hasło nawiązuje także do ratyfikowanej niedawno przez Polskę "Konwencji UNESCO z 2003 r., o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego".

W ramach tegorocznych wydarzeń Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zaproponował do włączenia w harmonogram EDD sołectwa Bełk.

W niedzielę 9 września zapraszamy na tradycyjny festyn dożynkowy. Na uczestników czeka wiele atrakcji, wspólna zabawa, poczęstunek i konkursy z nagrodami.

Będąc w Bełku, przede wszystkim jednak, turyści powinni zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny wzniesiony w XVIII wieku (obecnie remontowany) oraz kopiec- pozostałość średniowiecznego grodziska. W podziemiach kaplicy zbudowanej na kopcu znajduje się grobowiec – miejsce spoczynku członków rodziny Lukas.

Warto także odwiedzić wzgórze "Ramża" i zapoznać się z legendą dotyczącą rozbójnika, od którego imienia pochodzi nazwa wzgórza.

Zapraszamy do odkrywania "Tajemnic codzienności".

Szczegóły na: www.edd2012.pl

do góry