Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

Aktualności 13 Września 2012

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny po raz trzeci włączyła się w największe i najważniejsze w Europie święto zabytków – Europejskie Dni Dziedzictwa.

W ramach tegorocznych EDD obchodzonych pod hasłem "Tajemnice codzienności" Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zaproponował odwiedzenie sołectwa Bełk.

"W niedzielę 9 września zaprosiliśmy mieszkańców i turystów na zwiedzanie zabytków Bełku oraz tradycyjny festyn dożynkowy. Na uczestników czekało wiele atrakcji, wspólna zabawa, poczęstunek, konkursy z nagrodami, gra w plenerowego "Wszędobyla" - relacjonuje Jolanta Szejka, sołtys Bełku.

Będąc w Bełku, przede wszystkim jednak, turyści powinni zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny wzniesiony w XVIII wieku (obecnie remontowany) oraz kopiec- pozostałość średniowiecznego grodziska. W podziemiach kaplicy zbudowanej na kopcu znajduje się grobowiec – miejsce spoczynku członków rodziny Lukas.

Warto także odwiedzić wzgórze "Ramża" i zapoznać się z legendą dotyczącą rozbójnika, od którego imienia pochodzi nazwa wzgórza.

"Temat "Tajemnice codzienności" nawiązuje do wartości niematerialnych i ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń: obyczajów, obrzędów, języka, muzyki, zwykłego domowego życia. "Tajemnice codzienności" inspirują do odkrycia naszej tożsamości oraz poznawania tego, co nas otacza. To właśnie w wartościach niematerialnych – takich jak język, obrzędy, sztuka ludowa wyraża się zbiorową pamięć , tradycję i historię narodu" – podkreślił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zachęcając do udziału w EDD.

do góry