Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa również w Czerwionce-Leszczynach

Europejskie Dni Dziedzictwa również w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 16 Września 2010

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.

Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" a ich celem jest ukazanie wartości zabytków techniki i ich znaczenia dla narodowego dziedzictwa kulturowego.

Projektem EDD objęte zostało także zabytkowe patronackie osiedle familoków w Czerwionce. Zapraszamy do włączenia się w obchody tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Więcej na temat EDD: 
www.edd.com.pl

Harmonogram imprez

Spot telewizyjny:
http://www.youtube.com/watch?v=pS3g6z34iA0&feature=player_embedded

do góry