Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa również w Czerwionce-Leszczynach. Zapraszamy!

Europejskie Dni Dziedzictwa również w Czerwionce-Leszczynach. Zapraszamy!

Aktualności 8 Września 2011

Zapraszamy serdecznie do aktywnego udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie projekcie społecznym i edukacyjnym oraz najważniejszym święcie zabytków, w którego obchody włącza się Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce – Leszczynach.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. 

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Tegoroczne obchody EDD przebiegają pod hasłem "Kamienie milowe".

Organizatorzy starają się zwrócić uwagę mieszkańców kraju na wyjątkowe miejsca dokumentujące historię. Szczególną rolę w rozwoju naszej miejscowości odegrała kopalnia, dlatego UGiM zachęca do odwiedzenia Izby Tradycji KWK Dębieńsko oraz spaceru uliczkami zabytkowego osiedla familoków.

Przed zwiedzaniem Izby Tradycji najlepiej umówić się telefonicznie z jej opiekunem p. Marianem Wójcikiem pod nr tel. 602 618 403 lub sekretariatem MOK-u (Izba otwarta będzie 10 i 11 września).

Dla pierwszych 20 osób , które w czasie trwania EDD odwiedzą Izbę Tradycji UGiM w Czerwionce-Leszczynach przygotował upominki - gry planszowe "Wszędobyl" promujące zabytki gminy.

Zapraszamy do odkrywania skarbów naszego regionu!

Szczegółowe informacje:

www.edd.com.pl

do góry