Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa na Familokach

Europejskie Dni Dziedzictwa na Familokach

Aktualności 6 Września 2017

Zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które odbędą się na osiedlu Familoków, w dwa wrześniowe weekendy – 9-10 oraz 16-17 września.

 

Podczas jubileuszowej, 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do zwiedzania Familoków - Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko”. W godz. 11.00-16.30 zapraszamy do odwiedzenia Izby Tradycji, mieszczącej się przy Centrum Informacji Turystycznej (ul. Mickiewicza 10), która stanowi idealne odwzorowanie śląskiego mieszkania robotniczego. Warto również odwiedzić Izbę Tradycji KWK „Dębieńsko”, miejsca, gdzie pamięć o zlikwidowanej kopalni jest ciągle żywa. Izba, mieszcząca się w budynku dawnej cechowni kopalni (ul. 3 Maja 44), będzie dostępna dla zwiedzających w godz. 11.00-13.00.

 

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na Familoki również najmłodszych. Będą na nich czekały stoiska kreatywne, przy których będą mogli wspaniale spędzić czas i odkryć historię osiedla poprzez zabawę.

 

W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1993 roku. Ich celem było nie tylko udostępnienie obiektów zwiedzającym, ale przede wszystkim upowszechnienie wiedzy o zabytkach i tradycjach kultury. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zajmuje ważną pozycję na mapie wrześniowych wydarzeń kulturalnych. Bierze w nich udział 49 krajów – państwa europejskie, a także Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Co roku, we wrześniu, organizatorzy udostępniają zwiedzającym zabytki i miejsca kultury, dając wszystkim chętnym możliwość poznania dorobku kulturowego regionu w którym mieszkają.

 

Hasłem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, które podkreśla, że dziedzictwo kulturowe jest świadectwem tego, jak żyli nasi przodkowie, a także tego, że działalność człowieka, jego zwyczaje i wiedza miały wpływ na kształt obecnego krajobrazu. Podczas dwóch wrześniowych weekendów w całej Polsce, w tym w ponad trzydziestu miastach na śląsku, odbywają się liczne wydarzenia, spotkania czy warsztaty przybliżające naszą historię, tradycję i dziedzictwo. Łącznie, w ramach EDD w Polsce, odbywa się ponad 1000 imprez, zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach. Wśród nich nie mogło zabraknąć Czerwionki-Leszczyn i Familoków. Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko” jest przykładem na to, że miejsca będące świadkiem historii, nadal mogą tętnić życiem i nadal warto odkrywać ich tajemnice. Czerwieńskie Familoki, ukształtowane przez śląskie dziedzictwo – przemysł górniczy, do dzisiaj zachwycają i ciekawią swoją historią zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających je turystów.

 

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

do góry