Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa i "Dzień Sąsiada" w Czerwionce

Europejskie Dni Dziedzictwa i "Dzień Sąsiada" w Czerwionce

Aktualności 11 Września 2017

W miniony weekend w dzielnicy Czerwionka odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa oraz „Dzień Sąsiada”

 

Do odkrywania uroku osiedla zachęcała słoneczna pogoda, sprzyjająca rodzinnym spacerom. Wśród zwiedzających Izby Tradycji przy Centrum Informacji Turystycznej oraz IzbęTradycji KWK „Dębieńsko”. było sporo rodziców z dziećmi, którzy chcieli pokazać swoim pociechom jak kiedyś wyglądało życie na Śląsku, a także jakich przedmiotów używało się do wykonywania codziennych czynności. Nie zabrakło również opowieści o pracy górników.

 

Wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić osiedle Familoków w sobotę mogli również skorzystać z atrakcji przygotowanych z okazji obchodzonego wówczas Dnia Sąsiada. Pokazy gołębi, fotobudka, warsztaty rękodzielnicze, wielkie grillowanie, quiz „Przaja Ci Czerwionko” oraz konkurs na „Najlepszy wypiek z Familoków” – tak wyglądał sobotni dzień na ulicy Mickiewicza. Nie zabrakło także zabaw i konkursów dla dzieci. Wiele śmiechu przyniósł między innymi konkurs w którym najmłodsi mieli wskazać nazwy poszczególnych części rowera… w gwarze śląskiej. O ile niektóre nazwy nie sprawiły im większego problemu, to okazało się, że z innymi i dorośli mogą mieć problem – nie wszyscy wiedzieli że „gloczka” to dzwonek rowerowy, a „blynda” – lampka. Uśmiechnięci mieszkańcy osiedla licznie włączyli się w swoje święto i wspólnie spędzili sobotnie popołudnie.

 

Tym, którym w miniony weekend nie udało się wziąć udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa na Familokach, będą mieli jeszcze okazję zrobić to w kolejną sobotę i niedzielę, 16 i 17 września. Wtedy również zachęcamy do zwiedzenia Izby Tradycji przy Centrum Informacji Turystycznej (w godz. 11.00-16.30) oraz Izby Tradycji KWK „Dębieńsko” (11.00-13.00). Na Familokach dodatkowo przygotowaliśmy atrakcje dla najmłodszych. Zapraszamy!

do góry