Strona główna/Urząd/Aktualności/Eurodyktando dla super-Europejczyków

Eurodyktando dla super-Europejczyków

Aktualności 9 Grudnia 2010
"W ultraekspresowym tempie muszę powtórzyć wszystkie trudne słówka. Czekający mnie konkurs to przecież żadna błahostka" - oto jedno z początkowych zdań "Eurodyktanda", z którym zmierzyli się wczoraj w Katowicach gimnazjaliści z woj. śląskiego. 

Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zorganizował "Eurodyktando" dla uczniów gimnazjów realizujących projekty finansowane ze środków unijnych.

To już druga edycja konkursu. Jednak pierwszy raz do udziału w ortograficznych zmaganiach zaproszono także uczniów z Czerwionki-Leszczyn. W tutejszych szkołach gmina realizuje projekt "Europejski po-ziom", na który Wydział Edukacji pozyskał blisko 4 mln. zł z puli środków UE.

Tekst dyktanda, tak jak w ubiegłym roku, przygotowała dr Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a dotyczył on przygotowań nastoletniego stypendysty EFS-u do konkursu ortograficznego. 

Aż 144 uczniów zgłosiło swój udział we wczorajszych zmaganiach. Za długopisy chwycili m.in. gimnazjaliści z Częstochowy, Kłobucka, Cieszyna, Mysłowic, Chorzowa, Tychów, Mikołowa, Sosnowca, Katowic, Bytomia i Czerwionki-Leszczyn.

I choć uczniowie deklarowali, że tekst nie wydawał im się zaskakująco trudny, nikomu nie udało się oddać bezbłędnej pracy. "Największy problem sprawiły przedrostki: mega, ultra, super – powiedziała sprawdzająca prace dr D. Krzyżyk. - " Wiele osób niepoprawnie zapisywało także "wpół do siódmej". Spory kłopot sprawił również "stypendysta EFS-u" , który w uczniowskich dyktandach najczęściej był "stypendystą Efezu".

W tym niełatwym więc konkursie przyznano pięć nagród głównych oraz 10 wyróżnień.

Ogromną radość reprezentacji z Czerwionki-Leszczyn sprawiło 4 miejsce, które zdobyła Martyna Szymura uczennica III klasy Gimnazjum nr 1 w Leszczynach. 

"Martyna to nasza niezrównana mistrzyni w ortografii" - powiedziała nauczycielka języka polskiego laureatki Beata Romaniuk. 

M.Szymura odebrała nagrodę z rąk Wicemarszałka Województwa Śląskiego - Mariusza Kleszczewskiego. Skromna i bardzo sympatyczna laureatka przyznała, że dyktando jej zdaniem było naprawdę łatwe.
do góry