Strona główna/Urząd/Aktualności/Elektroodpady - proste zasady

Elektroodpady - proste zasady

Aktualności 29 Kwietnia 2013

Do obchodów Dnia Ziemi oraz wdrożenia nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowali się uczniowie Zespół Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach. Różnorodne działania koncentrowały się na przyswojeniu zasad segregowania odpadów, w tym zwłaszcza, zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Akcji nadano hasło "Elektroodpady – proste zasady". Na podsumowanie działań, które odbyło się dziś, zaproszono także pracowników wydziału Gospodarowania Odpadami UGiM.

"W ubiegłym tygodniu podzieliliśmy uczniów naszej szkoły na grupy. Każdy zespół podjął się wykonania konkretnych zadań o tematyce ekologicznej" – wyjaśniała organizatorka ekoakcji w szkole - Maria Kala

Klasy młodsze wykonały plakaty promujące zbiórkę elektorodpadów. Uczniowie starszych klas utworzyli specjalny "ekopatrol". Ich zadaniem było odnalezienie miejsc na terenie Leszczyn, w których przeprowadza się zbiórkę elektroodpadów. Dzieci dowiedziały się także jakie sprzęty można wyrzucać do określonych pojemników. 

"Odwiedziliśmy centrum Leszczyn, Plac Matejki i ulicę Morcinka, sklepy Biedronka i Intermarche oraz budynek ZDISK-u. W tym miejscach można oddać elektroodpady" - relacjonowali uczniowie.

Kolejna grupa dzieci, w trosce o czyste środowisko naturalne i walory przyrodnicze gminy, podjęła się sprzątania okolic potoku Jordanek.

Podczas dzisiejszego podsumowania akcji, dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą niebezpiecznych elektrośmieci. "W niektórych sprzętach elektrycznych i elektronicznych zawarte są szkodliwe substancje: brom, kadm i nikiel, ołów i rtęć" – wyliczali uczniowie. 
Potrafili wymienić także dziesięć powodów, dla których warto oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektronicznych do oznaczonych punktów.

Na zakończenie specjalnego apelu podsumowującego podjęte działania, Katarzyna Mura z Wydziału Gospodarowania Odpadami UGiM w Czerwionce-Leszczynach zapoznała dzieci z celami i zasadami prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Zachęciła także do odwiedzenia strony www.ekoakcja-segregacja.pl i wręczyła dzieciom upominki – gry "Ekomemory".

"Zdobyta wiedza z pewnością przyda się naszym uczniom w czasie lekcji, ale także podczas prostych domowych czynności, związanych z segregowaniem odpadów. Nasza szkoła od pierwszego lipca będzie prowadzić selektywną zbiórkę odpadów, więc dzieci muszą poznać zasady podziału śmieci na odpowiednie frakcje" - podsumowała wicedyrektor szkoły Beata Zich.

do góry