Strona główna/Urząd/Aktualności/Ekopiknik na Kanetowcu

Ekopiknik na Kanetowcu

Aktualności 22 Maja 2017

W minioną sobotę na polanie Kanetowiec w sołectwie Przegędza odbył się piknik ekologiczny. Pełne wrażeń wydarzenie przygotowali harcerze z Komendy Hufca ZHP Czerwionka-Leszczyny we współpracy z osobami zaangażowanymi w kampanię „Zielona Wyspa Śląsk”.

 

Na uczestników pikniku – zwycięzców gminnej edycji konkursu „Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart” czekało mnóstwo biwakowych atrakcji. Wszystkim zabawom przyświecała troska o ekologię i poszerzanie wiedzy o walorach przyrodniczych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

„To od Was, drogie dzieci, niebawem będzie zależał los pięknych zielonych obszarów. Chrońcie przyrodę i doceniajcie jej piękno” – zwrócił się do uczestników pikniku, otwierając wydarzenie, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz zachęcał także do odwiedzania licznych ścieżek przyrodniczych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Na ekopiknik przybyli także: Wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Grzegorz Wolnik, a zarazem Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Ryszard Jonderko.

Historię i walory polany Kanetowiec omówił przyrodnik, krajoznawca, regionalista, autor licznych książek o tematyce przyrodniczej Aleksander Żukowski. „To miejsce uczy szacunku do przyrody. Pokazuje, jak rozsądna gospodarka człowieka, który wykorzystuje w odpowiedni sposób dobra natury dla swoich potrzeb, może zaprocentować. Chciałbym również zwrócić Waszą uwagę na postać Oskara Michalika, zasłużonego miłośnika i badacza przyrody” – podkreślił A. Żukowski, przybliżając uczniom tę wyjątkową osobę, symbolicznie upamiętnioną na polanie. - „Uczcie swoją postawą szacunku do przyrody” - podsumował A. Żukowski.

A na najmłodszych uczestników pikniku, którzy przyjechali do Przegędzy z wszystkich szkół Gminy i Miasta, czekała świetna zabawa. Jak skutecznie nauczać dziecko ekologicznego życia – bawiąc? Jak przekazać cenne wartości - wywołując uśmiech na twarzach dzieci? Organizatorzy przygotowali mnóstwo edukacyjnych konkursów z nagrodami, ekologiczne zabawy animacyjne, ekowarsztaty i harcerskie zabawy integracyjne. Swoje stoisko ekologiczne zaprezentowała także Biblioteka Publiczna.

Przypomnijmy, że biwak jest jedną z przewidzianych atrakcji, w ramach kampanii „Zielona Wyspa Śląsk”, którą Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny realizuje wspólnie z zespołem Carrantuohill.

„Projekt - to kolejne kompleksowe działania skierowane do różnych grup mieszkańców, których celem jest troska o środowisko naturalne. Poprzez współpracę wielu lokalnych środowisk prowadzone będą działania artystyczne, informacyjne i edukacyjne z zakresu ekologii. W ramach kampanii pracujemy wspólnie – wydział gospodarki odpadami, wydział ekologii, wydział edukacji, rzecznik UGiM, MOK, ZDiSK, Biblioteka Publiczna oraz Hufiec ZHP” – mówi Andrzej Raudner, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Kampanię zakończy koncert zespołu Carrantuohill, który odbędzie się 6 października w CKE.

do góry