Strona główna/Urząd/Aktualności/Ekologiczne sukcesy najmłodszych z Przedszkola „Krasnala Hałabały”

Ekologiczne sukcesy najmłodszych z Przedszkola „Krasnala Hałabały”

Aktualności 20 Lutego 2018

16 lutego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rybniku przedstawiciele Przedszkola nr 8 „Krasnala Hałabały” odebrali nagrodę za zdobycie II miejsca w konkursie „Nie truj sąsiada” organizowanego w ramach projektu „Gmina z (dobra) energią! Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej”, którego organizatorem był Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.

 

Podczas uroczystości w rybnickiej Bibliotece nagrody laureatom konkursu wręczył Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Prezes Planerga Sp.z o.o. Patryk Swoboda oraz dyrektor biura Związku Subregionu Zachodniego Adam Wawoczny. Sam konkurs trwał niemal cały ubiegły rok - od 1 lutego do 29 grudnia i wzięło w nim udział ponad 170 placówek z terenu Subregionu Zachodniego.

„W ramach projektu, dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach i konkursach, między innymi w cyklu zajęć poświęconemu skutkom palenia śmieci i ich wpływu na zdrowie człowieka. Również rodzice naszych najmłodszych mogli sporo dowiedzieć się na temat szkodliwości i zagrożeń wynikających ze spalania odpadów w piecach, dzięki naszemu kącikowi informacyjnemu” - podkreśla dyrektor przedszkola Ewa Zaremba.

Oprócz tego, dzieci brały udział w ciekawych spotkaniach, np. z kominiarzem, na tematy szkodliwości dla zdrowia wdychania zanieczyszczonego powietrza poprzez spalanie śmieci, a także z ludźmi wspierającymi działania na rzecz ochrony środowiska i czystego powietrza, byli to: Piotr Kus – członek koła łowieckiego „Szarak”, Eugeniusz Kluczniok – twórca filmów o Śląsku, Czesław Fojcik – malarz poruszający w swojej twórczości temat Śląska. Zorganizowane zostały również krótkie konkursy międzygrupowe: „Wiemy wszystko o segregacji śmieci”, „Czysta Ziemia – Przyjazna Ziemia”, „Co dymi i nas truje”, przedszkole wzięło także udział w regionalnym konkursie ekologiczno – plastycznym „Maska antysmogowa” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim (Emilia Rot - I-sze miejsce, Michalina Widuch - II miejsce w kategorii przedszkola), „Smog czyli smok” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Gorzycach oraz „Drugie życie naszych śmieci” w ramach projektu „Zielona wyspa Śląsk” (Natalia Szpik - III miejsce). - „Najmłodsi wzięli udział nie tylko w Akcji Sprzątania Świata, ale również stworzyli Patrol Ekologiczny w trakcie którego rozdawali mieszkańcom naszej miejscowości przygotowane ulotki „Nie truj sąsiada” z fragmentem uchwały mówiącej o tym czego nie wolno spalać w piecach” - dodaje Brygida Bralich, koordynatorka projektu, nauczycielka z Przedszkola nr 8.

Gratulacje przedszkolakom złożył również Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. „Pokazanie dzieciom, że wszystkie działania na rzecz środowiska muszą zaczynać się w naszym najbliższym otoczeniu to obowiązek nas, osób dorosłych, dlatego serdecznie gratuluję zarówno najmłodszym, ale także dyrekcji i nauczycielom Przedszkola nr 8 „Krasnala Hałabały” za podejmowanie tego typu inicjatyw” - mówił burmistrz.

„Gmina z dobrą energią!” to kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii. Projekt potrwa do połowy 2018 roku, obejmując dwa sezony grzewcze oraz jeden inwestycyjny, co jest kluczowe w kontekście uświadamiania grup docelowych o skali problemu zanieczyszczeń uwalnianych przez sektor budownictwa mieszkalnego do atmosfery.

 

Zdjęcia: Gmina z (dobrą) energią, gminazenergia.pl

do góry