Strona główna/Urząd/Aktualności/Dzieci uczą się chronić przyrodę

Dzieci uczą się chronić przyrodę

Aktualności 5 Sierpnia 2015

Czerwionka-Leszczyny jest gminą bogatą w obszary leśne, co stanowi ogromny potencjał edukacyjny. Od kwietnia do czerwca realizowany był tutaj kolejny etap programu „Badamy, poznajemy, chronimy. Program edukacyjny na rzecz czynnej ochrony przyrody w lasach Nadleśnictwa Rybnik w latach 2014/2015.”, współfinansowany przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, gminę Żory, WFOŚiGW w Katowicach i Nadleśnictwo Rybnik, a realizowany przez edukatorów Pracowni Edukacji Żywej. 5 grup młodzieży ze szkół gimnazjalnych i szkoły ponadgimnazjalnej w Czerwionce-Leszczyny kontynuowało przyrodnicze badania terenowe, a dodatkowo 40 grup dzieci i młodzieży (w sumie – prawie 700 osób) miało okazję do poznawania lasu znajdującego się w sąsiedztwie szkoły.

 

 

Na czym polega inwazja obcych gatunków roślin i jak te gatunki rozpoznać? Którego drzewa nie spotkamy nigdy w głębi lasu? Jaka jest wartość przyrodnicza okrajków i czym one są? Dlaczego musimy chronić przyrodę i w jaki sposób to robić? Odpowiedź na takie i wiele innych pytań poznali uczestnicy projektu podczas wędrówek po lasach.

„Odwiedziny, nawet dobrze znanego miejsca, w towarzystwie przyrodników są ciekawe i pozwalają zdobyć nową wiedzę oraz wzmocnić motywację do poznawania fascynującego świata przyrody, który znajduje się tuż obok nas.

Zajęcia terenowe – nawet stosunkowo krótkie, bo ok. trzygodzinne - mają znaczenie nie tylko poznawcze ale rozwojowe i wychowawcze. Rozwijają spostrzegawczość, uczą bezpiecznego poruszania się po lesie, koordynacji ruchowej. Budują solidarność grupową i zwiększają motywacje do nauki przedmiotów przyrodniczych” - wyjaśniają organizatorzy projektu.

 

Zajęcia będą kontynuowane jesienią, wtedy też będzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Czynna ochrona najbliższej przyrody”, odbędzie się także konferencja popularnonaukowa „Czynna ochrona przyrody w lasach Nadleśnictwa Rybnik: historia - stan obecny - plany na przyszłość”.

 

 

 

do góry