Strona główna/Urząd/Aktualności/Działania Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działającego w PT nr 2 OPS

Działania Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działającego w PT nr 2 OPS

Aktualności 13 Lutego 2013
,,Kopciuszek po Śląsku" w wykonaniu ,,Seniorów z Zameczku" - grupy nieformalnej działającej w ramach Organizowania Społeczności Lokalnej przy PT nr 2 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.

Seniorzy wystawiali już tę sztukę m.in. w  Gdyni, Gliwicach i Pilchowicach, a 6 lutego do grona wielbicieli Kopciuszka i jego sióstr z Sosnowca dołączyli mieszkańcy Żor.

Do żorskiej dzielnicy Rowień grupa seniorów wraz z Zespołem ds. OSL udała się na zaproszenie Rady Dzielnicy Rowień- Folwarki. 

"Przedstawienie bardzo się podobało – relacjonuje Izabela Malik, kierownik PT nr 2 OPS. - Wśród widzów znaleźli się zarówno seniorzy, jak i dzieci. Szczególnie z myślą o tych najmłodszych, seniorzy z Leszczyn przygotowali dodatkową niespodziankę - zaprezentowali "Pawła i Gawła" także w gwarze śląskiej". 

Dla leszczyńskich seniorów wystąpił zespół Jagoda, który oczarował gości swoimi niezwykłymi zdolnościami wokalnymi. - "Seniorom z Leszczyn tak się spodobało, że sami pragną uczyć się śpiewu – dodaje I. Malik. - Podczas wizyty zostaliśmy także poczęstowani wyśmienitym kołaczem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rownia. Mamy nadzieję, że w ramach współpracy i wymiany doświadczeń oraz dzięki wsparciu ze strony Przewodniczącego Rady tamtejszej dzielnicy seniorzy z Rownia odwiedzą  naszą grupę w Leszczynach". 


 W każdy poniedziałek w leszczyńskim zameczku organizowany jest tzw. PKS - czyli Poniedziałkowy Klub Seniora.

Ostatnie dwa spotkania poświęcone były analizie "Cyklu Kolba", którą przeprowadzali ,,Seniorzy z Zameczku". 

Opierając się na koncepcji uczenia się przez doświadczenie opracowanej przez Davida Kolba seniorzy pracowali odnosząc się do swoich osobistych doświadczeń, refleksji, obserwacji i działania.
Podczas warsztatów tworzyli m.in. rzekę, na której przedstawiali za pomocą różnych technik plastycznych swoją historię tj. jak dowiedzieli się o organizowaniu społeczności lokalnej, kiedy postanowili dołączyć do grupy "seniorów z Zameczku", jakie zdobyli dzięki grupie doświadczenia, co im się podoba, a co chcieliby zmienić w działalności grupy i wiele innych osobistych spostrzeżeń. 
Warsztaty były dla uczestników kolejnym wyzwaniem, ale także ciekawym przeżyciem.
"Jak widać PKS, to nie tylko wspólne spędzanie wolnego czasu przy kawie, ale także ustawiczne zdobywanie przez seniorów wiedzy. Uczymy się przez całe życie - a ,,Seniorzy z Zameczku" są tego przykładem" - mówi I. Malik.

W ramach szeregu działań podejmowanych przez Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działający w PT nr 2 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach -,,Seniorzy z Zameczku" wspólnie z działkowcami z Ogrodów Działkowych ,,Pod Dębami" zorganizowali także zabawę karnawałową.
A ponieważ entuzjazmu, ani chęci do pracy żadnej z grup nie brakuje mieszkańcy leszczyn wspólnie zajęli się przygotowywaniem sali oraz oprawą muzyczną zabawy.
"Dzięki współpracy seniorów i działkowców zabawa karnawałowa była bardzo udana i stanowi kolejny krok dla dalszych wspólnych działań obydwu grup na terenie dzielnicy Leszczyny" - podsumowuje Izabela Malik, kierownik PT nr 2 OPS w Czerwionce-Leszczynach.
do góry