Strona główna/Urząd/Aktualności/Dziś rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Dziś rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Aktualności 7 Września 2013

"Nie od razu Polskę zbudowano" - to hasło kolejnej, XXI już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w Polsce. Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września 2013). Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku 7 września.

"Tegoroczną edycją EDD chcemy przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją.

Pragniemy też skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków i myśli technicznej, wszystkich dziedzinach sztuki, architektury, a także w zakresie dyplomacji, sportu, działalności edukacyjnej, pedagogicznej i wydawniczej" - podkreśla Paulina Florianowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, organizatora EDD.

W Europejskie Dni Dziedzictwa w samym woj. śląskim włączyło się 41 miejscowości, w tym, tradycyjnie już – Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Zapraszamy do odwiedzenia malowniczego "Pojezierza Palowickiego". Warto odszukać w lesie obok stawów Garbacz i Gichta, ruin huty Waleska – zwanych Gichtą. Wieża pieca wielkopiecowego z 1830 roku stanowi świadectwo rozwoju przemysłu hutniczego zapoczątkowanego przez zakon cystersów z Rud. W poł. XVIII wieku istniała w tym miejscu pierwsza kuźnica – hamernia, w której produkowano żelazo sztabowe metodą prymitywnego wytopu rudy darniowej.

Będąc w Palowicach warto także odwiedzić drewniany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej – najstarszą budowlę sakralną na terenie gminy. Wewnątrz kościoła zachował się renesansowy wystrój i część zabytkowego wyposażenia. Serdecznie zapraszamy do odkrywania bliższej i dalszej okolicy w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.

Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Zobacz: Zwiedzanie zabytkow Pojezierza Palowickiego

do góry