Strona główna/Urząd/Aktualności/Druga część książki „Po noszymu, czyli po ślonsku”

Druga część książki „Po noszymu, czyli po ślonsku”

Aktualności 25 Września 2017

Światło dzienne ujrzała zapowiadana już kilka miesięcy temu, druga część książki kucharskiej „Po noszymu, czyli po ślonsku”, w której znalazły się przepisy mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Pierwsza część książki została wydana w ubiegłym roku w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i rozeszła się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Ogromne zainteresowanie książką stało się także sygnałem dla jej twórców, że warto wydać jej kontynuację. Do końca czerwca, każdy z mieszkańców Czerwionki-Leszczyn mógł zgłosić swój przepis na dowolną potrawę. Spośród wszystkich przesłanych przepisów, komisja, w skład której weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy „Feniks” oraz restauracji działających na terenie gminy: „Biały Dom”, „Capitol”, „Kibic” i „Arkadia”. Ostatecznie do książki trafiły 23 przepisy, podzielone ze względu na rodzaj dań, na przystawki, sałatki, zupy, dania główne, desery i przetwory. Wśród nich znalazły się m.in. przepisy na rybę w zalewie, galaretę z nóżek, sałatkę na ciepło z kalarepy, zupę z zielonych ogórków, ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką czy krem śliwkowy. Wszystkie przepisy zawarte w książce zapisane są w podwójnej wersji językowej – zarówno w gwarze śląskiej, jak i w literackiej polszczyźnie.

 

 

Książka „Po noszymu, czyli po ślonsku 2”, podobnie jak pierwsza część, jest dostępna bezpłatnie. Odebrać ją można w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Bibliotece Publicznej, Centrum Informacji Turystycznej oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

 

Projekt "Po Noszymu, czyli po ślonsku" realizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy "Feniks" we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Zadanie współfinansowane jest z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry