Strona główna/Urząd/Aktualności/Dotacja unijna na AROUND THE ROCK

Dotacja unijna na AROUND THE ROCK

Aktualności 2 Listopada 2010

Blisko 600 tys. złotych z puli środków unijnych otrzymała Czerwionka-Leszczyny na realizację dwóch kolejnych edycji Festiwalu Muzyki Niemechanicznej "Around The Rock"!

Festiwal odbywa się corocznie już od ośmiu lat, ale środki finansowe zapewnione na jego realizację jeszcze nigdy nie były tak wysokie!

"Around the Rock" powstał w 2002 r. jako mały przegląd kapel rockowych. Pomysłodawcą imprezy był Grzegorz Wolny, lider czerwieńskiej kapeli "Popiół", który nie krył radości na wieść o przyznaniu środków unijnych. "Celem festiwalu jest promocja śląskich zespołów, więc te przede wszystkim zagoszczą na scenie w przyszłym roku. Ale pozyskane fundusze pozwolą nam zadbać o najwyższą jakość imprezy" - powiedział G. Wolny.

ATR z założenia miał być impreza promująca lokalne zespoły muzyczne, dająca możliwość wystąpienia na scenie przed publicznością. Jednak po kilku edycjach festiwalu okazało się, iż przerodził się on w wielką imprezę, znaną w całej Polsce. Festiwal nie ogranicza się do jednego gatunku muzyki, ale jest otwarty na niemal wszystkie współczesne nurty muzyki rockowej. "Around The Rock" adresowany jest do mieszkańców całej Polski bez ograniczeń wiekowych. Daje możliwość spotkań, wymiany doświadczeń i prezentacji twórców i wykonawców związanych z nurtem muzyki rockowej w
regionie. Dzięki promowaniu uniwersalnych wartości w pozytywny sposób oddziałuje zarówno na uczestników, publiczność jak i środowisko. Wyłania najciekawszych wykonawców poprzez obecne na imprezie media oraz jury składające się z wybitnych instrumentalistów, recenzentów muzycznych, prezenterów rozgłośni radiowych. Promuje poprzez rejestrację audiofoniczną zespołów w studiu nagrań Miejskiego Ośrodka Kultury. W ten sposób zapewnia się młodym artystom szansę zaistnienia na profesjonalnym rynku muzycznym. Dla laureatów festiwalu przewidziane są również warsztaty z emisji głosu, ruchu i komunikacji scenicznej oraz warsztaty muzyczne – gitara, perkusja, instrumenty klawiszowe. 

Around The Rock przyciąga tłumy. Organizatorzy sprawili, że podczas imprezy doskonale bawią się rodziny z dziećmi, jak i przedstawiciele subkultur młodzieżowych. Rekordowa była siódma edycja festiwalu, która odbyła się w 2009 roku. Na jej realizację Miejski Ośrodek Kultury pozyskał 170 tys. złotych z UE. Wtedy w czerwieńskim Parku Furgoła bawiło sie ponad 5, 5 tys. osób. Zagrali m.in. Underground, Strachy na lachy, Kult. Zadbano także o atrakcje piknikowe. Dla tych, którzy chcieli pozbyć się nadmiaru emocji nagromadzonych przed sceną, przygotowano euro-bungie, byka-rodeo i ścianę wspinaczkową. Wystawa prac konkursu fotograficznego "Rock w obiektywie" i sztuczne ognie około północy cieszyły się uznaniem uczestników imprezy. 

Już dziś więc zapraszamy serdecznie na dziewiątą i dziesiątą edycję festiwalu do Czerwionki-Leszczyn. Organizatorzy z pewnością będą pobijać kolejne rekordy!

Łączna wartość projektu wynosi 688 869,70 PLN. Kwota dofinansowania ze środków RPO WSL na lata 2007-2013 wyniesie 565 227,64 PLN

top_baner
do góry