Strona główna/Urząd/Aktualności/Dobre wzorce w projektach społecznych

Dobre wzorce w projektach społecznych

Aktualności 20 Marca 2017

17 marca Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach gościł przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, skupionych wokół Programu Aktywności Lokalnej. Wizyta studyjna miała na celu pokazanie dobrych praktyk, które od kilku lat są realizowane w Czerwionce-Leszczynach.

 

Jak przyznali sami goście, przyjechali do Czerwionki-Leszczyn po to, aby poznać dobre wzorce - dowiedzieć się jakie projekty, inicjatywy lokalne oraz programy społeczne wprowadzono w gminie i jakie są efekty podjętych działań. Spotkanie miało służyć wzajemnej wymianie doświadczeń, omówieniu wyzwań i roli pracowników socjalnych. „Postanowiliśmy odwiedzić Państwa, ponieważ ciągle szukamy potwierdzenia dla podjętych przez nas działań, a zarazem dobrej inspiracji na przyszłość” - podkreślała Anna Herman-Latos, starszy specjalista pracy socjalnej MOPR w Zabrzu-Biskupicach.

Gości powitali Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Cymorek.

„Cieszę się, że możemy zaprezentować nasze dokonania, licząc, że będzie to pewien model postępowania dla naszych gości. To spotkanie stanowić ma rodzaj wymiany doświadczeń, bo przecież nie trzeba wyważać otwartych drzwi. Każda społeczność jest jednocześnie inna, różna, ale także podobna do siebie w pewnych kwestiach, zwłaszcza jeśli mówimy o gminach przemysłowego Śląska. Łączą nas także problemy społeczne, związane z likwidacjami kopalń” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Podkreślał także, że zamknięcie kopalni „Dębieńsko” spowodowało szereg problemów, które miały swoje skutki nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej podczas spotkania omówili liczne projekty społeczne wdrażane w Czerwionce-Leszczynach m.in. inicjatywy realizowane na terenie zabytkowego osiedla familoków.

„Nasi mieszkańcy poprzez zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w różnego rodzaju przedsięwzięciach w dużej mierze zadecydowali o ich powodzeniu i sukcesie” - wyjaśniali pracownicy OPS-u.

Na zakończenie spotkania "Seniorzy z Zameczku" zaprezentowali występ pt. „Koncert Gwiazd”. Seniorki, wcielając się w gwiazdy polskiej estrady: Violettę Villas, Małgorzatę Ostrowską czy Trubadurów porwały do wspólnej zabawy zaproszonych gości.

Po spotkaniu w Ośrodku Pomocy Społecznej, goście z Zabrza wyruszyli na dalsze poznawanie Czerwionki-Leszczyn – zwiedzili Izbę Tradycji KWK „Dębieńsko”, Bibliotekę Publiczną oraz Centrum Informacji Turystycznej.

do góry