Strona główna/Urząd/Aktualności/Dobra wiadomość dla rodziców przedszkolaków! Wracają zajęcia dodatkowe

Dobra wiadomość dla rodziców przedszkolaków! Wracają zajęcia dodatkowe

Aktualności 5 Listopada 2013

Od bieżącego tygodnia przedszkolaki ponownie mogą uczęszczać na zajęcia dodatkowe!

1 września w życie weszła znowelizowana „ustawa przedszkolna”, która zakłada, że za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem w przedszkolu rodzice zapłacą zaledwie złotówkę. Te regulacje wywołały jednak spory kłopot, przyczyniając się do likwidacji zajęć dodatkowych – np. językowych, opłacanych wcześniej przez rodziców.

W Czerwionce-Leszczynach, Burmistrz Gminy i Miasta zdecydował o finansowaniu zajęć dodatkowych z budżetu gminy, przy wsparciu dotacji pochodzącej ze środków przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zajęcia, których celem jest uatrakcyjnienie podstawy programowej odbywać będą się bezpłatnie. Zajęcia dodatkowe, odbywające się poza ustalonymi godzinami podstawy programowej moga wiązać się z dodatkową odpłatnością, która nie może przekroczyć 1 zł za jedną godzinę zajęć. 

Znaczne kwoty z budżetu, zgodnie z sugestiami rodziców przedszkolaków, zostaną przeznaczone na zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć dodatkowych w przedszkolach. Każdy oddział przedszkolny może liczyć średnio na dwie dodatkowe godziny w tygodniu. Wprowadzenie zajęć poprzedzono ankietą diagnozującą potrzeby rodziców przedszkolaków w poszczególnych placówkach.

Największym zainteresowaniem cieszyć się będą zajęcia z języka angielskiego, rodzice zgłaszali także potrzeby przywrócenia zajęć taneczno-ruchowych i zajęć specjalistycznych np. logopedycznych, czy gimnastyki korekcyjnej.„Przyglądaliśmy się różnym rozwiązaniom. Nie szukamy półśrodków i dlatego zdecydowaliśmy, że w przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny środki na zajęcia muszą zostać wygospodarowane z budżetu. Pod koniec sierpnia uznaliśmy, że priorytetem jest uruchomienie kolejnych oddziałów przedszkolnych, teraz przywracamy zajęcia dodatkowe, co stanowić ma odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez rodziców przedszkolaków” – podsumowuje A. Raudner, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.do góry