Strona główna/Urząd/Aktualności/Dożynki Prezydenckie Spała 2013

Dożynki Prezydenckie Spała 2013

Aktualności 17 Września 2013

4 i 15 września w Spale (woj. łódzkie) odbyły się Dożynki Prezydenckie.

Jolanta Szejka, sołtys Bełku wybrana Sołtysem Roku oraz Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach otrzymały zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na "Dożynki Prezydenckie Spała 2013".

Reprezentantki naszej gminy wzięły udział w Ceremoniale Dożynkowym 14 i 15 września, aktywnie uczestniczyły także w konferencji poświęconej współczesnej roli kobiet w przemianach polskiej wsi. Spotkały się również z Pierwszą Damą - Panią Prezydentową Anną Komorowską.

Dożynki Prezydenckie to święto, które łączy Polaków we wspólnocie podziękowań. Uroczystości w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki, dla którego Spała stała się niemalże "drugim Belwederem". Po 62 latach, w 2000 r. tradycję Dożynek Prezydenckich reaktywował prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pełna uroku Spała pełni więc co roku we wrześniu funkcję rolniczej stolicy Polski.

W sobotę 14 września w Spale odbywały się liczne imprezy i wydarzenia, m.in. konkurs na najładniejszą koronę dożynkową, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych.

W konkursie prezydenta RP na najpiękniejszą koronę dożynkową w tym roku zwyciężyła wieś Garbów w woj. lubelskim, drugie miejsce komisja konkursowa przyznała koronie z woj. śląskiego. Artystyczną śląską koronę wykonały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bijasowicach. Uwagę oceniających zwróciło perfekcyjne wykończenie i przede wszystkim własnoręcznie wykonanie każdego elementu.

W sobotnie południe odbyło się także Forum Debaty Publicznej "Kobieta wiejska we współczesnym świecie". "Szczególny wpływ na przemiany na wsi mają kobiety. Dlatego ich współczesnej roli poświęciłem spalskie Forum Debaty Publicznej. Szczególna jest ich wrażliwość na problemy, których rozwiązanie jest przed nami" - podkreślił Prezydent Bronisław Komorowski. W dyskusji uczestniczyła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. w Kaplicy Polowej AK. W nabożeństwie połączonym z poświęceniem wieńców dożynkowych uczestniczyła Para Prezydencka. Mszę w intencji rolników celebrował biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

Po mszy uczestnicy dożynek utworzyli wielobarwny korowód, który spod kaplicy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie w sąsiedztwie Miasteczka Regionów i Alei Twórców Ludowych usytuowana została główna scena. Po przejściu symbolicznej bramy dożynkowej Parę Prezydencką powitał marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień. Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż parę prezydencką powitali starostowie tegorocznych dożynek - Zofia Kozłowska, właścicielka gospodarstwa rolnego o pow. 93 ha w miejscowości Januszkowo (woj. kujawsko-pomorskie) oraz gospodarujący wraz z rodziną na 300 ha Krzysztof Kalenik, przewodniczący rady gminy Nowy Dwór (woj. podlaskie).

Prezydent podziękował wszystkim osobom związanym z rolnictwem za dbałość i działanie na rzecz nowoczesności polskiej wsi i polskiego rolnictwa: "Chcę serdecznie podziękować także rodzinom wiejskim - kobietom, rolnikom, dzieciom, młodzieży za to, że stara się wykorzystać najlepiej jak można nowe szanse w postaci edukacji, dążenia do lepszego wykształcenia. Często z myślą o przeniesieniu tej wiedzy i zdobytego wykształcenia do siebie, do domu, na wieś polską. Aby czynić ją jeszcze lepszą, jeszcze mądrzejszą, jeszcze bardziej atrakcyjną" – mówił Bronisław Komorowski.

do góry