Strona główna/Urząd/Aktualności/Dewastacje na placach zabaw

Dewastacje na placach zabaw

Aktualności 30 Września 2011

W ostatnim czasie w naszej gminie przybywa nowoczesnych placów zabaw. Niektóre z zakupionych urządzeń cieszą dzieci tylko kilka dni lub tygodni, bo zostają zdewastowane i rozkradzione.

Kolorowe, nowoczesne, atrakcyjne place zabaw stanowią ulubione miejsca wypoczynku dla dzieci i ich opiekunów. Ale nie tylko...Piaskownice, huśtawki, karuzele to również najprzyjemniejsza sceneria na spotkanie przy alkoholu, które kończy się bezmyślną dewastacją urządzeń zabawowych. Wyposażenie placów zabaw jest również coraz częściej obiektem zainteresowania złodziei. 

"Mógłbym niestety długo wymieniać wszystkie zniszczone sprzęty na placach zabaw – mówi Artur Szwed, pracownik ZDiSK-u i przewodniczący Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami.
- Na bieżąco kontrolujemy place zabaw, musimy zabezpieczać zdewastowane pozostałości urządzeń zabawowych po to, aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci".
W ostatnim czasie w Parku Furgoła, niestety, ubyło atrakcji dla najmłodszych. Dwie huśtawki odcięte razem z łańcuchami być może stanowią ozdobę czyjegoś podwórka. Leszczyński plac zabaw, podczas wakacji rozbudowany, niedawno znów się skurczył. Tutaj huśtawki stały się obiektem bezmyślnej dewastacji.

"Najbardziej zdenerwowałem się kiedy zobaczyłem zniszczone urządzenie zabawowe Combo, które latem zostało zakupione za blisko 14 000 zł! To sprawnościowy zestaw przeplotni i ścianek wspinaczkowych, który od razu przypadł dzieciom do gustu. Niestety, nie tylko im!" - wyjaśnia A. Szwed. 
Złodzieje odpiłowali część zestawu, nie potrafili jednak uporać się z demontażem fragmentu i ostatecznie pozostawili go na miejscu. Stanowiący zagrożenie element wyposażenia musieli za nich usunąć pracownicy ZDiSK-u.

"Staramy się doposażać nasze place zabaw, żeby były atrakcyjnymi i bezpiecznymi miejscami, na których można mile spędzić wolny czas, a musimy borykać się z problemami bezmyślnych dewastacji i kradzieży" - dodaje A. Szwed.

Policja i Straż Miejska patrolują place zabaw. 

"Sprawdzamy te miejsca na bieżąco. Zależałoby nam jednak na zacieśnieniu współpracy z mieszkańcami. 
Jeśli będziecie Państwo świadkami niepokojących zdarzeń na placach zabaw, zawiadomcie straż miejską lub policję" – apeluje Roman Gorzawski, zastępca komendanta SM.
Czesław Polak, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach przyznaje, że powiadomienia ze strony mieszkańców przyczyniłyby się do ograniczenia liczby dewastacji. "Wystarczy anonimowy telefon, nie trzeba się przedstawiać" - podkreśla.


Sołtys Bełku Jolanta Szejka przyznaje, że sama kilkakrotnie interweniowała na policji. "Dzwoniłam nawet w środku nocy. Ponieważ mieszkam przy bełkowskim placu zabaw, wiem kiedy dzieje się tam coś niepokojącego. Patrol policji pojawił się bardzo szybko i zapobiegł dewastacjom".

Przewodniczący Rady Dzielnicy Czerwionka Centrum Marek Paluch dodaje, że na niedawno doposażonym placu zabaw przy ul. Kombatantów kilkakrotnie widział osoby nietrzeźwe. "Dzwoniłem do straży miejskiej lub na policję i przyznaję, że reakcja służb była bardzo szybka".
- "Niedawno widziałem pięciu młodych ludzi pijących alkohol na placu zabaw. Rodzice obawiali się interweniować. Odszedłem parę kroków dalej i zadzwoniłem na policję. Nie powinniśmy się bać telefonu ze zgłoszeniem sprawy" - podkreśla A. Szwed. 


Sołtys Szczejkowic Ryszard Bluszcz wyjaśnia, że nowoczesny plac zabaw w sołectwie Szczejkowice objęty jest monitoringiem. "Jeśli pojawiają się drobne zniszczenia, od razu znajdujemy winowajców. Dzieci mogą bawić się bezpiecznie korzystając z atrakcyjnych urządzeń".Jak przyznaje A. Szwed sześć placów zabaw, które powstały dzięki środkom unijnym, póki co, oparło się większym zniszczeniom. - "Część z nich jest ogrodzona i może dlatego nie mamy tam problemów z dewastacjami. Choć ostatnio w Książenicach skradziono furtkę prowadzącą na plac zabaw".

Policja sprawdza też codziennie miejsca skupu złomu. "W ten sposób udało nam się dotrzeć do wielu sprawców" - dodaje Czesław Polak.

Drodzy mieszkańcy, jeśli jesteście świadkami dewastacji lub niepokojących wydarzeń mających miejsce na placach zabaw, prosimy o interwencję.

Urządzenia zabawowe mają służyć naszym dzieciom i wnukom, a nie wandalom. 
Wyposażenie placów zabaw jest bardzo drogie, a w ciągu jednej chwili może zostać zniszczone.

Działajmy wspólnie – interweniujmy!

Wystarczy anonimowe zgłoszenie.
Telefony: Straż Miejska - 986, 32/ 4311929, Policja - 997.

do góry