Strona główna/Urząd/Aktualności/DOFE na familokach

DOFE na familokach

Aktualności 23 Maja 2017

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie, prezentujące projekty zrealizowane w całym kraju, dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Pełna nietypowych atrakcji impreza zawitała w minioną niedzielę także do Czerwionki-Leszczyn.

 

Do tegorocznej edycji akcji zgłosiło się około 800 podmiotów z całej Polski. Wybrano tylko najciekawsze projekty, m.in. Port Lotniczy Fryderyka Chopina w Warszawie, Operę i Filharmonię Podlaską, Halę Stulecia we Wrocławiu i inne atrakcyjne miejsca, a wśród nich – w naszym regionie - familoki - zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach.

Dni otwarte na familokach to dla nas wyróżnienie, kolejna okazja, by świętować wspólnie z mieszkańcami i turystami, a przy tym – przypomnieć, że nie byłoby tej wspaniałej inwestycji, gdyby nie wielomilionowa dotacja z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że dzięki rewitalizacji osiedle zyskało drugie życie – wypiękniało, stało się bardziej estetyczne i funkcjonalne. Gmina stworzyła także plac rekreacyjny z fontanną, ławeczkami, plenerową siłownią, placem zabaw, skateparkiem i innymi atrakcjami. Plan służy integracji mieszkańców, z jego uroku korzystają także turyści, których znacznie przybyło na familokach.

Promując osiedle odwołujemy się do wspaniałego dziedzictwa tego miejsca. Planując scenariusz Dni Otwartych także sięgnęliśmy do historii familoków. Stworzyliśmy „familokowe podwórko”, które przeniosło uczestników zabaw w czasie. Przypomnieliśmy zabawy i gry, które dziś stanowią atrakcję, a kiedyś codzienność najmłodszych mieszkańców familoków.

Na uczestników czekały więc: cymbergaj, zośka, przeciąganie liny, rękodzieło, hafciarski zakątek, melodie z przeszłości.

Dodatkową atrakcją była także fotobudka.

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję tropić legendarnego Rozbójnika Ramżę – postać związaną z Czerwionką-Leszczynami. Fabuła gry, oparta o legendarną postać Rozbójnika Ramży, przyjęła formę wielkiego pościgu, w którym chętnie brali udział uczestnicy DOFE.

Gazeta „Głos familoków” to 4 stronicowy materiał, który był kluczem do rozwiązania gry, jak i przewodnikiem po familokach. Na pierwszej stronie dziennika znalazł się list gończy z wizerunkiem Ramży, pełniący funkcję instrukcji gry.  Na ostatniej stronie widoczna była mapka osiedla z zaznaczonymi stacjami, do których powinni dotrzeć gracze.  Z kolei poszczególne artykuły odnosiły się do historii miejsc, w których kryły się zagadki. W połączeniu z rozstawionymi w przestrzeni tablicami umożliwiły odgadnięcie haseł, składających się na historię Ramży.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w Czerwionce był darmowy.

 

To, oczywiście, nie koniec atrakcji na familokach. Już zaplanowaliśmy konkurs z okazji Dnia Matki. Wszystkich mieszkańców regionu zapraszamy także 10 czerwca na Industriadę na familokach.

 

do góry