Strona główna/Urząd/Aktualności/Czy znamy patronów naszych ulic?

Czy znamy patronów naszych ulic?

Aktualności 21 Kwietnia 2010

Czy często zastanawiamy się nad tym skąd pochodzą nazwy naszych ulic? 

Co znaczą? Do jakiej postaci, sytuacji się odwołują?

"Na mapie Czerwionki – Leszczyn można odnaleźć nazwy ulic nawiązujące do lokalnej historii lub postaci znanych niektórym mieszkańcom Śląska. Warto jednak wiedzę o patronach naszych ulic upowszechniać, by nie była tylko pusto brzmiąca nazwą zawartą w dokumentach" – powiedziała Małgorzata Pyszny doradca metodyczny języka polskiego a zarazem jedna z organizatorów "Konkursu ulic", który wczoraj miał swój finał. 

Edukacja regionalna realizowana szkołach naszej gminy stara się zapoznawać uczniów z życiorysami W. Szewczyka, K. Damrota, J. Ligonia, P. Furgoła, J. Swobody, T. Bieli, J. Eichendorfa, J. Rogera oraz W. Korfantego. Od wielu lat w Zespole Szkół nr 3, z inicjatywy nauczycielki historii i języka polskiego Anny Gudzik w kwietniu przeprowadzany jest konkurs wiedzy o regionie. W tym roku organizatorzy postanowili zmodyfikować formułę konkursu, odwołując się właśnie do wiedzy uczniów dotyczącej patronów ulic znajdujących się w ich dzielnicy. 

Aby dobrze przygotować się do konkursu, uczniowie podstawówek oraz gimnazjów z naszej gminy penetrowali biblioteki, szukali wiadomości w internecie, rozmawiali z mieszkańcami Czerwionki – Leszczyn.


Pierwsze zadanie konkursowe polegało na napisaniu ciekawego artykułu dotyczącego wybranego patrona ulicy. Aż jedenaście drużyn opracowało artykuły, a jurorzy ocenili atrakcyjność, odkrywczość tematu, pasję poszukiwawczą młodych reporterów, poprawność językową oraz kompozycję tekstu. Drugie zadanie przedstawiane podczas wczorajszego finału polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnych o patronach ulic. W tym przypadku jury brało pod uwagę sposób zaprezentowania ulicy oraz postaci patrona, informacje zebrane do mieszkańców ulicy, źródła, bibliografię, pomysłowość, efekty specjalne, język wypowiedzi, poprawność ortograficzną i językową.

Każda drużyna musiała się także zmierzyć z testem oraz pytaniami jury dotyczącymi patrona ulicy.

Organizatorzy dziękowali wszystkim uczniom oraz ich opiekunom za całoroczną pracę i przygotowania do konkursu oraz gratulowali wiedzy dotyczącej patronów ulic, którą wszystkie zespoły się wykazały. A ponieważ poziom był bardzo wysoki i wyrównany, o tym która drużyna otrzyma zaszczytne pierwsze miejsce i odbierze puchar z rąk Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej zadecydowała dogrywka.

Ostatecznie pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła SP nr 8, a wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 3.

Galeria zdjęć z "Konkursu ulic":

top_baner
do góry