Strona główna/Urząd/Aktualności/Czwartkowe popołudnia na Familokach

Czwartkowe popołudnia na Familokach

Aktualności 12 Października 2017

Śląskie strachy i dziwy, specjały kuchni regionalnej, a na sam koniec – muzyczne spotkanie w Starej Piwnicy – tak właśnie przebiegały wrześniowe i październikowe „Czwartkowe popołudnia na Familokach”.

 

Cykl spotkań rozpoczęły rozmowy z Remigiuszem Rączką – oczywiście na temat gotowania. Mistrz śląskiej kuchni opowiedział zebranym jak dawniej gotowano i ile z przepisów naszych babć wykorzystujemy nadal. Podczas spotkania znalazło się również miejsce na rozmowy o śląskich potrawach, dawnych zwyczajach kulinarnych oraz przywiązaniu do tradycji, które jest widoczne również w naszej kuchni. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze, a wszyscy uczestnicy żywo reagowali na opowieści przywoływane przez R. Rączkę. Elementem pierwszego spotkania z cyklu była także prezentacja drugiej części książki „Po noszymu czyli po ślonsku”, zawierającej przepisy mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. W książce znalazły się 23 przepisy m.in. na zupy, sałatki czy ciasta.

 

Tydzień później organizatorzy spotkań ponownie nawiązali do śląskich tradycji – tym razem jednak w obszarze legend i podań. Bebok, Utopek, Skarbnik, Meluzyna – to postaci znane wszystkim mieszkańcom śląska, bo historie o nich często były powtarzane przez naszych dziadków i rodziców. Nie zabrakło również opowieści o rozbójniku Ramży, który według legendy mieszkał w pobliskich lasach i to tam właśnie ukrył swoje skarby. Chociaż wielu starało się odnaleźć bogactwa lokalnego rozbójnika, do dziś zagadką pozostaje, gdzie są one ukryte. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści Czesława Żemły, który prowadził spotkanie, przywołując kolejne, tylko na pozór zapomniane legendy.

 

Cykl „Czwartków na Familokach” zakończyło spotkanie muzyczne, które odbyło się 5 października. Tego wieczoru w Starej Piwnicy wystąpił zespół Hertz Klekot, który podczas koncertu zaprezentował zgromadzonej widowni utwory ze swojej płyty „Największe przeboje”, jak również dobrze znane wszystkim śląskie pieśni: „Poszła Karolinka”, „Już zachodzi czerwone słoneczko” czy „Karliku, Karliku” - także w niecodziennych aranżacjach.

 

 

Inicjatorem projektu “Czwartkowe popołudnia na Familokach” było Stowarzyszenie Pomocy Feniks, natomiast wydarzenie koordynował Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

do góry