Strona główna/Urząd/Aktualności/Cygaro Szewczyka dla studentki z Ełku

Cygaro Szewczyka dla studentki z Ełku

Aktualności 26 Września 2011

XV Międzynarodowy Konkurs Poetycki - "O Złote Cygaro Wilhelma" rozstrzygnięty.
Podczas finału, który odbył się w miniony piątek w "Starej Piwnicy" najważniejszą nagrodę zdobyła Urszula Kulbacka z Ełku.

Do udziału w konkursie nadesłano prace 94 autorów, w tym 16 z województwa śląskiego i 3 z zagranicy. Po zapoznaniu się, analizie  i uzgodnieniach, komisarz konkursu - pisarz Stanisław Krawczyk, postanowił dopuścić do finału prace opatrzone godłami: 

Po słowie (Zofia Staniszewska, Mieczewo)
Semafor (Beata Patrycja Klary, Gorzów Wlk)
Jedwabnik (Katarzyna Zając, Ozimek)
Kra Kra Kra (Sławomir Płatek, Rumia)
Ostatni oddech lata (Adam Bolesław Wierzbicki, Lubsko)
Szedł Sasza (Urszula Kulbacka, Ełk).

Zgodnie z formułą konkursu podczas finału, każdy z autorów zaprezentował wybrany wiersz ze swego poetyckiego dorobku. 

Jury przewodniczyła 
Magdalena Boczkowska, doktor nauk humanistycznych, autorka książki "Codzienność, wyobraźnia, metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po roku 1989", współpracowniczka "Twórczości" i "artPapieru".
Wraz z nią wyboru dokonywali - Monika Glosowitz, doktorantka literaturoznawstwa UŚ, Akademii "Artes Liberales", Women's and Gender Studies (Utrecht University, Universidad de Granada), redaktor naczelna "re: presji" oraz Robert Rybicki, rybnicki poeta, recenzent, happener. 

Jury postanowiło nie przyznawać w tym roku pierwszego miejsca. Drugą nagrodę i statuetkę "Złotego Cygara Wilhelma" otrzymała studentka dziennikarstwa - Urszula Kulbacka z Ełku. II miejsce przyznano także, goszczącemu już po raz drugi w gronie finalistów czerwieńskiego konkursu poetyckiego, Sławomirowi Płatkowi z Rumii, który zdobył również nagrodę publiczności. III miejsce zajęli ex aequo Katarzyna Zając z Ozimka i Beata Klary z Gorzowa Wielkopolskiego. Wyróżniono Zofię Staniszewską z Mieczewa oraz Adama Wierzbickiego z Lubska.

Wzorem lat ubiegłych córka Wilhelma Szewczyka prof. Grażyna Szewczyk przyznała specjalne nagrody. Trafiły one w ręce Haliny Chowaniec z Czerwionki-Leszczyn za wiersz "Moje miasto" oraz Natalii Zalesińskiej z Katowic za cykl wierszy, które jak przyznała prof. G. Szewczyk przypomniały jej wczesną twórczość ojca.

Wszystkich poetów i pasjonatów poezji zachęcamy do udziału w kolejnej przyszłorocznej edycji konkursu "O złote cygaro Wilhelma".


Urszula Kulbacka 
tubylcy, dzikusy

wszędzie tam, gdzie nas nie ma i nie było,
ani śladu po trupie zimy. nikt stamtąd nie pamięta już
tej słodkiej topielicy. tylko tutaj został szron, który
piłuje krtanie i zalepia oczy, upychając w nich

stare place zabaw i cukiernice za rogiem.
to obrazy nie do wydobycia, pochodzą znikąd
mówią jakieś nieznajome dzieciaki, które są podobno
rdzennymi mieszkańcami naszych ciał.

dopóki pracują tu jako niewolnicy,
dopóki zbierają odłamki i kupczą nimi, 
kukły dają znaki.

do góry