Strona główna/Urząd/Aktualności/Centrum kulturalne i edukacyjne w Czerwionce. Nowy obiekt we wnętrzu starej hali

Centrum kulturalne i edukacyjne w Czerwionce. Nowy obiekt we wnętrzu starej hali

Aktualności 25 Lutego 2013

W szybkim tempie postępują prace na terenie centrum kulturalnego i edukacyjnego w dzielnicy Czerwionka. W ubiegłym tygodniu z inwestycją zapoznali się także radni - członkowie komisji oświaty, kultury i sportu.

"Mamy nadzieję, że zadanie uda nam się zakończyć w terminie i podczas wakacji centrum zostanie oddane do użytkowania. Od tego momentu będziemy mogli cieszyć się pięknym obiektem, którego tak bardzo w gminie brakuje – podkreśla Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji i remontów UGiM.
Zapytany o przebieg prac G. Kowalski odpowiada: Wybudowaliśmy nowy obiekt we wnętrzu starej hali. Począwszy od ciężkich robót żelbetowych prowadzonych pod ziemią – została ukształtowana cała kondygnacja techniczna z ogromnymi centralami wentylacyjnymi aż po kondygnacje - przebudowaliśmy całą scenę, wykonaliśmy już żelbetową widownię na 350 miejsc siedzących z całą infrastruktura towarzyszącą, trwają prace na terenie sali do ćwiczeń ruchowych oraz salek konferencyjnych". 

Uwagę zwraca ogromne rusztowanie tuż przy scenie. Rozpoczęto właśnie prace, których celem jest zamontowanie wielotonowej konstrukcji stalowej odpowiadającej za nowoczesną mechanikę sceny.

"Jestem pod wrażeniem ogromu sali widowiskowej – nie kryje uznania dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach, Mariola Czajkowska. - W tej chwili MOK dysponuje salą na 230 osób, niewyprofilowaną i wielofunkcyjną, dlatego nowoczesna, komfortowa i przestronna sala niezwykle nas cieszy. Piękna z pewnością będzie także lustrzana sala baletowa. Mamy bardzo wiele utalentowanych grup tanecznych, które obecnie nie mają odpowiednich warunków do ćwiczeń. Podobnie jest z zajęciami ruchowymi – aerobikiem, jogą, zumbą, które odbywają się w nieprzystosowanych do tego celu salkach MOK -u".

Swoimi wrażeniami z wizyty na terenie inwestycji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dzielili się także radni. "Trzeba przyznać, że obiekt prezentuje się imponująco. To z pewnością bardzo dobrze zainwestowane pieniądze" – mówił Arkadiusz Adamczyk, przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu.
"Wiemy, że budynek jeszcze niedawno był w stanie opłakanym. Cieszymy się, że dzięki tej inwestycji nabierze krasy i będzie służył mieszkańcom" - dodał Marek Profaska, przewodniczący Rady Miejskiej.


Aby inwestycja została ukończona na czas, robota wre. Około 150 -200 osób pracuje na terenie obiektu codziennie na wydłużonych zmianach.


Przypomnijmy, że przedmiotem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie robót mających na celu ukończenie budowy będącej obecnie w stanie surowym hali widowiskowo – sportowej, a w efekcie uzyskanie w ramach tego obiektu dwóch niezależnych funkcjonalnie części:
teatralno – widowiskowej oraz edukacyjnej – obejmującej m. in. salę widowiskowo-teatralną na około 350 osób, dwie sale konferencyjne (z przeznaczeniem na prowadzenie szkoleń), zespół szatniowy, 2 zespoły sanitarne dla publiczności z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
rekreacyjnej - w tej części na parterze zostanie utworzona sala gimnastyczna o powierzchni użytkowej 210,13 m2 wraz z węzłami sanitarnymi, szatniami oraz gabinetem masażu. Na poziomie piętra wykonana zostanie sala konferencyjna.


Zadanie pn. "Zmiana funkcji hali widowiskowo-sportowej na centrum kulturalne i edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach" będzie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytet VI Zrównoważony rozwój miast, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie 6.2.2 Rewitalizacja - "małe miasta". 
Wartość projektu to kwota 16 113 782,14 zł, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi 11 479 458,39 zł.

do góry