Strona główna/Urząd/Aktualności/Cała Polska czyta „Quo vadis”. Narodowe Czytanie także w Czerwionce-Leszczynach
Aktualności 2 Września 2016

 

Narodowe czytanie” to akcja mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.


Tegoroczna edycja – decyzją internautów - nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.  Lektura bowiem została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Oprócz „Quo Vadis” na liście byli „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Popioły” Stefana Żeromskiego.

„Quo vadis” jest więc w pierwszych dniach września czytane w kilkuset miejscowościach w całym kraju, w tym także w Czerwionce-Leszczynach.

Do czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach zaprosiła Adama Konkola - lidera zespołu "Łzy", Aleksandrę Chudzik - pełnomocnik burmistrza ds. społecznych oraz Hannę Piórecką-Nowak - rzecznik prasową UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

„Cieszę się, że także i w naszej miejscowości wybrzmią dziś słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty” - mówiła zgromadzonych gości Aleksandra Pietruszewska, dyrektor biblioteki.

Słowo wstępne o autorze oraz jego dziele przygotowała i zaprezentowała zgromadzonym Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego z ZS nr 3.

W wydarzeniu uczestniczyli także zaproszeni goście - zastępca burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, radna Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Janina Binda oraz Marcjanna Niedobecka z wydziału edukacji UGiM.


Mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie z własnym egzemplarzem "Quo vadis", otrzymali okolicznościową pieczęć, upamiętniającą tegoroczną akcję.


Akcja Narodowe Czytanie została zainaugurowana w 2012 roku przez prezydenta Bolesława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W całej Polsce fragmenty powieści przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.


Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

 

do góry