Strona główna/Urząd/Aktualności/Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Aktualności 12 Maja 2010

Od ośmiu lat na terenie naszej gminy realizowane są cele Ogólnopolskiej Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Wzorem lat ubiegłych, na przełomie maja i czerwca w szkołach i przedszkolach Czerwionki – Leszczyn prowadzonych jest wiele konkursów, zabaw, spotkań promujących czytanie. Akcja ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, przypominanie dorosłym o ich roli w wychowaniu zdrowego emocjonalnie, kulturalnego, mądrego człowieka.

Dziś w ZS nr 1 w Leszczynach miało miejsce pierwsze międzyszkolne spotkanie miłośników czytania.

"Książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji" od tego cytatu Marii Dąbrowskiej dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Anna Bober rozpoczęła kolejną edycję konkursu na najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej.

W konkursowe szranki stanęli przedstawiciele Szkół Podstawowych z naszej gminy, których udział i zaangażowanie stanowiły potwierdzenie, że książki są ich najwierniejszymi przyjaciółmi. 

"Czytanie zbliża. Pozwala na poznawanie nowych światów. Czytając, uczycie się szacunku, przyjaźni, wytrwałości. To dla nas radość, że dziś, na tej sali zgromadzi się sami miłośnicy czytania"- mówiły organizatorki konkursu, doradca metodyczny języka polskiego Małgorzata Pyszny oraz Mirela Kluczniok.

Konkurs rozpoczął się od przedstawienia wprowadzającego w niezwykły baśniowy świat.

Na sali zjawili się najpopularniejsi autorzy baśni – H. Ch. Andersen, bracia Grimm, Ch. Perrault. W ich rolę z dużym zaangażowaniem wcielili się uczniowie ZS nr 1.

"Odwiedzajcie krainę baśni i zostańcie jej stałymi bywalcami" - zachęcali.

Finaliści w czasie konkursowych zmagań musieli rozpoznać fragmenty bajek, zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi bohaterów książek, podać tytuły baśni na podstawie wylosowanych rekwizytów, uzupełnić "bajkową" krzyżówkę. Brawurowo zostały również odegrane scenki z ulubionych przez dzieci książek. A jakich? Ich rozpoznanie było kolejnym zadaniem dla finalistów. Organizatorzy zadbali, aby konkurs był dla dzieci również świetną zabawą, aby nikt się nie tremował i nie nudził.

Najlepsza w kategorii klas I-III okazała się reprezentacja ze Stanowic, w kategorii IV- VI triumfowała SP 1 z Leszczyn.

Burmistrz W. Janiszewski wręczając wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej M. Profaską puchary dla zwycięzców wyraził swoje uznanie dla sposobu przeprowadzenia konkursu w którym rywalizacja splotła się z zabawą. Burmistrz gratulował wszystkim finalistom wiedzy zdobywanej poprzez lekturę.

2 czerwca w ZS nr 3 odbędzie się kolejny konkurs dla miłośników książek – pod hasłem -Czytanie zbliża.

Zapraszamy do galerii zdjęć z konkursu

do góry