Strona główna/Urząd/Aktualności/Biblioteka podsumowuje

Biblioteka podsumowuje

Aktualności 18 Lutego 2016

Biblioteka w Czerwionce-Leszczynach w 2015 roku odnotowała 9096 zarejestrowanych użytkowników. Wśród nich najliczniejszą grupą są osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia – 2906 użytkowników, najmniej zarejestrowanych jest dzieci do 5 roku życia – 158 użytkowników. Optymistyczny jest fakt, że pomimo stale słabnącego czytelnictwa w Polsce, w Bibliotece w Czerwionce-Leszczynach odnotowano wzrost liczby wypożyczonych książek w stosunku do lat wcześniejszych. Ogółem w 2015 r. wypożyczono 263 619 książek, co stanowi wzrost o 11 871 liczby wypożyczonych woluminów do roku 2014. Do Biblioteki zakupiono 672 woluminów o łącznej wartości 45 929 zł (w tym 27 audiobooków).

 

Biblioteka pozyskała 30 000 zł. z programu Instytutu Książki "Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2015". Dzięki temu programowi Biblioteka wyposażyła się w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.

W 2015 roku w Bibliotece w Czerwionce-Leszczynach gościli Agnieszka Lingas-Łoniewska, Andrzej Kapłanek, Zbigniew Masternak, Mirosława Mołdrzyk-Wyleżoł z grupą uczniów z zespołu Szkół w Bełku, Grażyna Janota, Helena Niećko, Ewelina Dominik. Ponadto, Biblioteka włączyła się w akcje promujące zarówno czytelnictwo, jak i działalność kulturalną i edukacyjną wśród mieszkańców Czerwionki-Leszczyn: Akcja e-motywacja (webinaria dla seniorów), akcja Czytam Sobie w Bibliotece (lekcje biblioteczne dla klas I-III), interaktywna nauka języków obcych dla dorosłych i dzieci – Fun Pankiet w Bibliotece, Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia (tydzień imprez dla dzieci z Przedszkoli w Czerwionce-Leszczynach), zajęcia czytelnicze z teatrzykiem Kamishibai dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Ponadto, Biblioteka zorganizowała w Starostwie Powiatowym wernisaż prac koła "Szydełkowanie z pasją" działającego w filii bibliotecznej w Dębieńsku Wielkim, włączyła się z Warsztatami Terapii Zajęciowej w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz podjęła w szereg akcji popularyzujących czytelnictwo wśród mieszkańców Czerwionki-Leszczyn.

 

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania biblioteki.

 

top_baner
do góry