Strona główna/Urząd/Aktualności/Biała sobota w Czuchowie

Biała sobota w Czuchowie

Aktualności 12 Kwietnia 2011

Koło Gospodyń Wiejskich w Czuchowie we współpracy z NZOZ SALUS zorganizowało w minioną sobotę wyjątkowe wydarzenie poświęcone promocji zdrowia. 

Nazwałyśmy je "Kobieta współczesna – blaski i cienie" – wyjaśnia przewodnicząca KGW Urszula Sędzik i zarazem jedna z inicjatorek spotkania. Chcemy przekonywać, jak ważna jest profilaktyka, troska o własne zdrowie i samopoczucie. Współczesna kobieta jest zabiegana, w gąszczu domowych i zawodowych obowiązków trudno jej znaleźć czas dla siebie".

Dzięki tej inicjatywie właśnie w sobotnie południe wszystkie zainteresowane panie mogły bezpłatnie skorzystać przygotowanej specjalnie dla nich z kompleksowej oferty.

"Zwracamy dziś uwagę na komfort kobiety. Zdrowotny, emocjonalny i estetyczny – podsumowała Irena Sosna, położna rodzinna. Kobiety często nie wykonują potrzebnych badań, boją się usłyszeć, że są chore. Dlatego podkreślamy, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka".

„Celem spotkania jest przede wszystkim edukacja w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i chorób sutka. To pierwsze tego typu wydarzenie w gminie, ale chciałybyśmy dotrzeć do kobiet we wszystkich dzielnicach i sołectwach Czerwionki-Leszczyn, więc z pewnością zorganizujemy kolejne. Atmosfera spotkania jest przyjacielska, co ułatwia nam rozmowę na trudne tematy – wyjaśnia położna rodzinna NZOZ Salus Maria Smolorz. Niestety, kobiety ciężko przekonać do badań profilaktycznych. Poddają się im niechętnie i często zbyt późno. Panie muszą mieć świadomość, jak wiele zależy od nich samych”. 

Każda obecna na spotkaniu pani miała więc okazję skorzystać z bezpłatnych indywidualnych porad i konsultacji specjalistycznych. 

"Sprawdzamy wagę i poziom BMI" - wyjaśniała dietetyczka Ewa Eljasińska. Każdej pani przedstawiamy także wskazówki dotyczące wyboru optymalnej diety". 

Jak podkreślały ekspertki, dla każdego, bez względu na wiek ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody i aktywność fizyczna.

Obecne na spotkaniu czuchowianki korzystały także z porad kosmetyczki i stylistki Ewy Piechy. "Nikogo nie muszę zachęcać do podejścia do mojego stanowiska – mówiła z uśmiechem E. Piecha. Panie chętnie korzystają z porad i proszą o wykonanie makijażu. Co ciekawe, kilka z nich zapewniało mnie, że pierwszy raz w życiu ma na twarzy cienie i tusz do rzęs. Cieszę się, że chętnie przełamują bariery".

Przygotowano także stanowisko pielęgnacji dłoni i odrębny pokój do masażu relaksacyjnego. Cały czas czynna była także kawiarenka z apetycznymi ciastami domowej roboty. A upiekły je oczywiście przedstawicielki czuchowskiego KGW.

"To naprawdę wyjątkowe spotkanie. W przyjaznej atmosferze, przy kawie łatwiej rozmawiać o problemach zdrowotnych – podkreślały uczestniczki. Z chęcią przyszłyśmy. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania pań z koła gospodyń". 


Polecamy także materiał tv:

http://telewizjatvt.pl/raport/2011-04-11/4218

Zapraszamy do galerii zdjęć

do góry