Strona główna/Urząd/Aktualności/Betlejemskie Światło Pokoju już w drodze

Betlejemskie Światło Pokoju już w drodze

Aktualności 9 Grudnia 2015

Betlejemskie Światłu Pokoju to coroczna akcja prowadzona przez harcerzy przed świętami Bożego Narodzenia, polegająca na symbolicznym przekazaniu ognia odpalonego w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem. Każdego roku dociera także do domów mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.


Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Co zrobić, aby ogień dotarł do Twojego domu?

Każdy może mieć w swoim domu to symboliczne światło, dzięki temu, że harcerze z naszego Hufca, co roku odbierają je w Częstochowie na Jasnej Górze, podczas uroczystej mszy świętej. W tym roku także ogień zostanie przywieziony do naszej gminy 13 grudnia. Następnie, symbol ten zostanie rozniesiony do pobliskich kościołów, szkół, urzędów (m.in. będzie można go odebrać od harcerzy 19.12 podczas „Święta Makówek”w Czerwionce).

Drugą możliwością jest udział w obchodach przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju razem z naszymi harcerzami 13 grudnia br. w Częstochowie. Więcej informacji na ten temat pod nr tel. 531 897 821 lub pisząc na e-mail: .

 

 

 

 

 

 

do góry