Strona główna/Urząd/Aktualności/Bery i bojki w Izbie Tradycji

Bery i bojki w Izbie Tradycji

Aktualności 1 Lutego 2018

Utopek, Ondraszek, Ramża - opowieści o nich znają z pewnością wszyscy mieszkańcy Śląska. Czy jednak na pewno?

 

Wszyscy, którzy zdecydowali się dzisiaj wziąć udział w pierwszym spotkaniu z cyklu "W familoku przy kachloku - bery i bojki" w Izbie Tradycji przy  Centrum Informacji Turystycznej na Familokach w Czerwionce-Leszczynach w  kilku przypadkach musieli przyznać, że opowieści o śląskich strachach i  rozbójnikach znają tylko pobieżnie. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem  słuchali opowieści Czesława Żemły, który prowadził spotkanie, przywołując kolejne, tylko na pozór zapomniane legendy. Nie zbrakło również opowieści o niektórych eksponatach znajdujących się w Izbie Tradycji – w tym rzeźbach  autorstwa C.Żemły przedstawiających Skarbnika czy Rozbójnika Ramżę, dzięki którym zebrani mogli lepiej wczuć się w klimat przywoływanych historii.

 

Ramża, Ondraszek, Pistulka – jak przekonać się mogli uczestnicy spotkania, chociaż są dla wielu przede wszystkim bohaterami śląskich legend, to jednak postaci te mają swoje historyczne pierwowzory. Często opowieści o ich życiu, przekazywane z ust do ust, na przestrzeni lat zyskiwały coraz więcej baśniowych i nadprzyrodzonych elementów, powoli stając się barwnymi legendami, nie ustępując ani trochę podaniom o Utopkach, Strzygach, Meluzynie czy Skarbniku.

 

Kolejne spotkanie z cyklu „W familoku przy kachloku” odbędzie się już w najbliższy czwartek, w Izbie Tradycji przy Centrum Informacji Turystycznej w godzinach od 14.00 do 15.30.

top_baner
do góry