Strona główna/Urząd/Aktualności/Bełk sięga po nowe technologie

Bełk sięga po nowe technologie

Aktualności 21 Lutego 2013
Wczoraj został rozstrzygnięty konkurs promujący wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze. Wśród najwyżej ocenionych aplikacji znalazł się wniosek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk (wnioskodawca) i Fundacji Rzeczpospolita Rowerowa z siedzibą w Rybniku (partner) pn. "Narysuj trasę rowerową - społeczny portal planowania sieci tras rowerowych w powiecie rybnickim i Mieście Rybnik".

Konkurs grantowy organizowany był w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Nowe Technologie Lokalnie", którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Celem programu "Nowe Technologie Lokalnie" jest podnoszenie wiedzy i umiejętności w społecznościach lokalnych w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych (ICT). Program adresowany jest do wybranej grupy organizacji pozarządowych z małych miejscowości i ma im pomóc w lepszym zorientowaniu w możliwościach zastosowań ICT i świadomym wyborze najbardziej odpowiednich do profilu organizacji. W rezultacie zaś przyczynić się do usprawnienia i unowocześnienia ich sposobu działania.
Przeszło 70 projektów z zakresu ICT wpłynęło w odpowiedzi na konkurs promujący wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze. Wśród najwyżej ocenionych aplikacji znalazł się wniosek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk (wnioskodawca) i Fundacji Rzeczpospolita Rowerowa z siedzibą w Rybniku (partner) pn. "Narysuj trasę rowerową - społeczny portal planowania sieci tras rowerowych w powicie rybnickim i Mieście Rybnik.

"Projekt ma stanowić wsparcie w skutecznym zaplanowaniu kierunków rozwoju tras rowerowych w powiecie rybnickim i mieście Rybnik przez wdrożenie społecznego narzędzia internetowego służącego do tworzenia przez mieszkańców proponowanych przez siebie tras rowerowych. Zestawienia dotyczące najbardziej potrzebnych, zdaniem mieszkańców, tras będą przesyłane do właściwych organów władz samorządowych w celu stworzenia infrastruktury transportu rowerowego" – wyjaśnia Michał Stokłosa, wiceprezes SNRWB.


Głównym celem projektu jest stworzenie aplikacji, która oparta na silniku GoogleMaps, pozwoli swoim użytkownikom na:
- tworzenie tras rowerowych zgodnie z potrzebami mieszkańców (rysowanie punkt po punkcie), a następnie robienie ich okresowych kompilacji,
- monitorowanie potrzeb mieszkańców w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej (wielu użytkowników rysujących trasy na podobnych odcinkach będzie widzieć trasy w różnych kolorach w zależności od tego jak duża jest potrzeba wdrożenia na jakimś odcinku trasy rowerowej),
- tworzenie kompilacji tras rowerowych rysowanych przez mieszkańców w celu wywarcia nacisku na władze samorządowe w zakresie kierunków rozwoju komunikacji rowerowej w powiecie rybnickim i mieście Rybnik.
- oglądanie tras rysowanych przez innych użytkowników,
- tworzenie społecznej sieć tras rowerowych, która zostanie nałożona na aktualną siatkę tras rowerowych na obszarze realizacji projektu.

Projekt będzie realizowany w okresie od 25 lutego 2013r. do 25 kwietnia 2013r. i swym zasięgiem terytorialnym obejmie powiat rybnicki i Miasto Rybnik.

Całkowita wartość projektu: 15 292,00 zł, w tym:
                                               5 292,00 zł - wkład własny
                                             10 000,00 zł - dotacja

  
Program "Nowe Technologie Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
top_baner
do góry