Strona główna/Urząd/Aktualności/Babski comber w Bełku

Babski comber w Bełku

Aktualności 17 Lutego 2012
Babski comber to zabawa ostatkowa organizowana przez kobiety i dla kobiet. Jego nazwa oznacza staropolską zabawę zapustną, połączoną z tańcami i ucztą, celebrowaną głównie przez niewiasty w końcowe dni karnawału, przeważnie w tłusty czwartek.

"Tradycja combrów babskich na szczęście odżywa. Na Śląsku często są organizowane przy okazji Barbórki i stanowią jakby imprezę konkurencyjną dla męskich "karczem piwnych". Są organizowane w mniejszym lub większym gronie, a na przykład w Sławięcicach potańcówkę poprzedza barwny pochód przebierańców na bryczkach i przyczepach traktorów. Babskimi combrami nazywane są również imprezy urządzane z okazji Dnia Kobiet". [Barbara i Adam Podgórscy, Polska biesiadna]

Jak wygląda współczesny babski comber wiedzą doskonale bełkowianki, które nie wyobrażają już sobie zakończenia karnawału bez tej imprezy.

"To znakomita okazja, aby się spotkać, pośmiać, pośpiewać, potańczyć i porozmawiać o wszystkim" - podkreśla Krystyna Gawlik - jedna z organizatorek wydarzenia, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku.
Na babskim combrze, który odbył się wczoraj w bełkowskim Klubie Kultury dopisali goście, dobry nastrój i świetna zabawa aż do północy.

"Panie od wielu dni szykują się do tej imprezy. Wymyślają i kompletują stroje, w których wystąpią. Przygotowują liczne konkursy i zabawy, opracowują menu, starają się, aby babski comber dopięty był na ostatni guzik" – mówi Jolanta Szejka, sołtys Bełku.

Podczas tegorocznej imprezy, jury - na czele z Mariolą Czajkowską, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - wyłoniło zwyciężczynie najlepszych strojów w kilku kategoriach konkursowych – doceniono inwencję Janiny Sładek, Krystyny Tajnert, Izabeli Bieńkowskiej, Krystyny Ptak oraz Hanny Skarżyńskiej.
"Babski comber to dla nas doskonała zabawa! Świetne wydarzenie podczas którego możemy zapomnieć o codziennych troskach i obowiązkach, odreagować stresy, "naładować akumulatory" i wrócić do domów pełne energii" - podkreślają uczestniczki.
top_baner
do góry