Strona główna/Urząd/Aktualności/Awans do Mistrzostw Polski

Awans do Mistrzostw Polski

Aktualności 7 Listopada 2013

27 października 2013r. zakończyły się Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów w szachach klasycznych (Półfinały Mistrzostw Polski). Siedem dni ciężkich zmagań chłopców i dziewczynek w pięciu kategoriach wiekowych. Prawdziwa burza mózgów! Zwieńczenie ciężkich treningów w klubach, w domach, pracy młodych zawodników, ich trenerów oraz rodziców. Dziewięć pojedynków, które decydowały o wejściu do przyszłorocznych Finałów Mistrzostw Polski.

W kategorii do 9 lat, jednym z 20 zawodników był rozstawiony z numerem 12 w turnieju, Bartosz Panek, zawodnik Ksz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny. Zawody dla niego rozpoczęły się niefortunnie od porażki z nr 2 tej kategorii. Jednak w następnych partiach Bartek powrócił do grupy liczącej się w Mistrzostwach wygrywając 3 kolejne pojedynki.

Stawka zawodów była bardzo wyrównana, partie wyjątkowo zacięte, tępo gry 90’ + 30” na ruch pozwoliło tym najmłodszym szachistom grać nawet ponad 3 godziny! Turniej o taką stawkę to ogromny stres i emocje dla tych młodych zawodników i zawodniczek, dla ich trenerów oraz ich rodziców.

Przed ostatnią, 9 partią tylko 2 zawodników w grupie do lat 9, miało zagwarantowany awans do Finałów Mistrzostw Polski, reszta grała „o życie”. Reprezentant Ksz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny, Bartosz Panek bardzo dojrzale rozegrał ostatnią partię w turnieju, pokonując po zaciętym pojedynku dobrze dysponowanego Martina Oleś z klubu MKSZ Rybnik. Zwycięstwo to dało mu 6 punkt w zawodach, 4 miejsce w ogólnej klasyfikacji oraz co najważniejsze awans do przyszłorocznych Finałów Mistrzostw Polski.

do góry