Strona główna/Urząd/Aktualności/Apel Wojewody Śląskiego do mieszkańców województwa

Apel Wojewody Śląskiego do mieszkańców województwa

Aktualności 3 Lutego 2012

Apel

Wojewody Śląskiego do mieszkańców województwa

 

         W związku z trwającymi silnymi mrozami apeluję do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego o rozwagę. Pamiętajmy o właściwym ubiorze, nie przebywajmy poza domem dłużej niż jest to konieczne. Dogrzewając mieszkanie należy pamiętać o użytkowaniu kuchenek gazowych, grzejników elektrycznych czy grzejników katalitycznych zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Przed snem lub wyjściem z domu urządzenia te należy bezwzględnie wyłączyć. Pamiętajmy o zapewnieniu drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć czadem, w tym przypadków śmiertelnych.
         Proszę o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby nietrzeźwe przebywające na mrozie. Pozostawienie ich bez pomocy może zagrażać ich życiu. Proszę o powiadamianie w takiej sytuacji straży miejskiej, Policji, lub informację pod bezpłatny numer infolinii 800 100 022. Pamiętajmy również o naszych sąsiadach, chorych, samotnych lub zbyt ubogich by kupić opał czy opłacić energię elektryczną. Jeżeli nie możemy pomóc sami, to powiadom urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej.
        Apeluję również do rodziców i opiekunów o szczególny nadzór w zakresie bezwzględnego zakazy wykorzystywania zamarzniętych rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych jako miejsca zabaw dzieci. Jest to bardzo niebezpieczne i wiele razy było już przyczyna tragedii. 
        Właścicielom i administratorom budynków przypominam o obowiązkowym odśnieżaniu i usuwaniu nawisów lodowych i śnieżnych. 

 

wz. WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

(-) Stanisław Dąbrowa

I WICEWOJEWODA

top_baner
do góry