Strona główna/Urząd/Aktualności/Anna Dymna otwarła czerwieńską bibliotekę

Anna Dymna otwarła czerwieńską bibliotekę

Aktualności 17 Listopada 2010
Anna Dymna była gościem specjalnym uroczystego otwarcia Biblioteki Publicznej w Czerwionce. Placówka została zmodernizowana w ramach projektu unijnego "Biblioteka bez barier – przebudowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach".

Uroczystość odbyła się wczoraj a wybór gościa honorowego wydarzenia nie był przypadkowy - Anna Dymna – znana aktorka jest także prezesem fundacji niosącej pomoc osobom niepełnosprawnym. 

Do tej pory budynek biblioteki w Czerwionce stanowił barierę architektoniczną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Remont zakładał przystosowanie placówki do potrzeb niepełnosprawnych dzięki instalacji zadaszonej pochylni, przebudowie wejścia, poszerzeniu drzwi oraz zaprojektowaniu toalet z przestrzenią manewrową dla wózka. 

Kolejne prace to remont dachu i kominów, czyszczenie elewacji, które przyniosło znakomite efekty, wymiana stolarki okiennej, remont kotłowni i piwnic, wymiana instalacji elektrycznych, a także odnowienie pomieszczeń bibliotecznych oraz zmiana wyposażenia budynku. 

"Wspaniale, że dając drugie życie temu budynkowi pomyśleliście również o osobach niepełnosprawnych – mówiła A. Dymna podczas uroczystości. - To przecież tacy sami ludzie jak my, dlaczego ma być im trudniej?".

Aktorka podczas spotkania w bibliotece zaprezentowała poezje ks. Jana Twardowskiego, z którym prywatnie była zaprzyjaźniona. "Ksiądz Twardowski przynosi szczęście - mówiła z uśmiechem. Jestem więc przekonana, że przyniesie szczęście również wam. To cudownie móc widzieć tylu ludzi promiennie uśmiechniętych. Życzę wam aby uśmiech, który jest najważniejszą rzeczą w życiu was nigdy nie opuszczał" – powiedziała tłumnie zgromadzonym mieszkańcom Czerwionki-Leszczyn.

Anna Dymna znalazła również czas na swobodne rozmowy z czytelnikami, odpowiadała na pytania zebranych, pozowała do wspólnych zdjęć.
"Aktorka z anielską wręcz cierpliwością rozdawała setki autografów i nikomu nie odmówiła wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że żaden z naszych gości nie wyszedł więc nieusatysfakcjonowany. To było piękne przeżycie dla nas wszystkich – komentowała gospodyni obiektu dyrektor Biblioteki Publicznej Gabriela Cisek

Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z zakresem prac zrealizowanych w ramach inwestycji – zobaczyć znane im miejsce, które w ciągu ostatnich miesięcy zmieniło się nie do poznania. 

"Zakres prac remontowych był ogromny. Biblioteka urzeka nas dziś wszystkich swoim pięknem. Budynek należy do patronackiego osiedla familoków, które chcemy objąć śmiałym projektem rewitalizacji. Na to zadanie, tak jak na modernizację biblioteki także chcemy pozyskać środki unijne. Mamy nadzieję, że wkrótce całe osiedle nabierze nowego blasku i będzie tętnić życiem" – mówił burmistrz Wiesław Janiszewski. 

Burmistrz złożył także na ręce dyrektor Gabrieli Cisek życzenia wielu wiernych i zadowolonych czytelników. A że stęsknieni miłośnicy literatury z niecierpliwością oczekiwali dnia otwarcia biblioteki świadczyła liczba maili, telefonów i odwiedzin z pytaniami o datę ponownego uruchomienia placówki.

"Nasza oferta jest teraz dużo bogatsza i bardziej komfortowa. Bardzo nas cieszy, że z projektu unijnego udało się także zakupić nowy sprzęt: regały, stoliki, krzesła, skrzynki katalogowe a także szafy archiwalne – mówi Gabriela Cisek. Jest też nowa drukarka, kserokopiarka, do dyspozycji czytelników oddane zostaną też nowe komputery".
W budynku wydzielona została nowa komfortowa czytelnia. Osoby, które będą chciały na miejscu skorzystać z księgozbioru nie będą już musiały zajmować stolików na sali dla wypożyczających, ale w osobnym pomieszczeniu w ciszy skupić się nad lekturą.
"Teraz Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach to piękny, nowoczesny, pełni skomputeryzowany gmach. Każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, będzie mógł tutaj skorzystać z bogatej oferty bibliotecznej, kulturalnej i edukacyjnej" – dodała G. Cisek.

Swoich najmłodszych czytelników biblioteka zaprasza 29.11.2010 r. na godz. 11. Specjalnie dla dzieci przygotowane zostało spotkanie z Wiesławem Drabikiem, autorem wielu pełnych humoru wierszowanych książeczek dla maluchów. Podczas spotkania W. Drabik opowiadać będzie o tym, jak powstaje książka - od pomysłu, po drukarnię. Oczywiście, przeczyta też najśmieszniejsze fragmenty ze swoich bajek, będzie bawił się z dziećmi w odgadywanie rymów, a odpowiedzi na łatwe zagadki nagrodzi naklejkami i zakładkami.
do góry