Strona główna/Urząd/Aktualności/Ambasador RP w Belgii nagrodzony Karolinką

Ambasador RP w Belgii nagrodzony Karolinką

Aktualności 12 Marca 2014
 

W miniony piątek podczas inauguracji nowego wiosennego sezonu artystycznego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym, odbyła się uroczystość uhonorowania statuetką Karolinki Artura Harazima, pochodzącego z Czerwionki-Leszczyn ambasadora RP w Królestwie Belgii.

 

Statuetka Karolinki przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Decyzją kapituły konkursowej, w grudniu ubiegłego roku, laureatem wyróżnienia został ambasador RP w Belgii - Artur Harazim. Ze względu na szereg obowiązków służbowych, nagrodzony nie mógł jednak uczestniczyć w grudniowej uroczystości. W przesłanym na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny liście zapowiedział jednak swój przyjazd do rodzinnej miejscowości.

 

„Czuję się niezwykle doceniony i wyróżniony. Dziękuję za wszystkie miłe słowa wygłoszone pod moim adresem – powiedział Artur Harazim odbierając w piątek nagrodę z rąk przewodniczącego kapituły konkursowej - Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Gościniaka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marka Profaski. - „W pracy dyplomatycznej niezwykle ważne jest, aby mieć swój punkt odniesienia, miejsce do którego się wraca. Dla mnie jest nim Czerwionka-Leszczyny. Tu nadal mieszkają moi rodzice i odwiedzam ich, kiedy tylko mam okazję. Bardzo dokładnie obserwuję to, co się w naszym mieście dzieje. O przeobrażeniach tej miejscowości mogę opowiadać partnerom zza oceanu oraz w Unii Europejskiej. Jako mieszkańcy powinniśmy być niezwykle dumni z dynamicznych przemian miasta. Ciesze się także, że tyle osób śledzi moje losy, jestem za to niezwykle wdzięczny i chciałbym zobowiązać się do jak najlepszego rozsławiania imienia naszej miejscowości. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie”.

 

 

Na scenie CKE wspaniale zaprezentowali się soliści Zespołu Wokalnego Światło, Orkiestra Miejska „Dębieńsko” oraz Formacja Tanaczna Zygzak.

 

 

Artur Harazim

 

Urodził się 15 sierpnia 1968 r. Jest zawodowym dyplomatą, z wykształcenia prawnikiem. W służbie zagranicznej ma stopień ambasadora tytularnego.
 
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1992). Ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego w College of Europe w Brugii (1993) oraz prawa międzynarodowego w The George Washington School of Law w Waszyngtonie (1999). Uczestniczył także w programie dyplomatycznym w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda (1994).
 
Karierę dyplomatyczną rozpoczął 1993 r. w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1995 r. został naczelnikiem wydziału. W latach 1996-2001 pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.
 
Po powrocie do centrali MSZ pracował w Departamencie Unii Europejskiej, w którym był zaangażowany w negocjacje akcesyjne do UE.
W latach 2002-2003 pełnił funkcję szefa zespołu przygotowującego Traktat Akcesyjny. Następnie rozpoczął pracę w Przedstawicielstwie RP przy UE. W latach 2004-2008 był koordynatorem wydziału ds. parlamentarnych i prawnych. W tym czasie brał między innymi udział w pracach grup ekspertów prawnych przygotowujących Traktat Konstytucyjny, a następnie Traktat z Lizbony.  
Na początku 2008 r. został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora, a latem tego samego roku, na stanowisko dyrektora Departamentu Unii Europejskiej MSZ. Od 2010 r. był dyrektorem Departamentu Polityki Europejskiej, odpowiedzialnym za polityczny wymiar członkostwa Polski w UE, współpracę europejską w formatach wielostronnych oraz dwustronne relacje z państwami europejskimi.
 
Pełnił również funkcję Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw przygotowania przewodnictwa w Radzie UE.
 
W marcu 2012 r. został ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Królestwie Belgii.
 
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Gwiazdy Polarnej (Szwecja, 2011).

top_baner
do góry