Strona główna/Urząd/Aktualności/Aktywni wolontariusze z FL Ramża

Aktywni wolontariusze z FL Ramża

Aktualności 10 Stycznia 2013

Młodzi i trochę starsi mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn z dużym zaangażowaniem i pasją realizują kolejne działania w ramach projektu pt. "Wolontariat w Czerwionce-Leszczynach" oraz "Od przedszkola do seniora". Na przełomie listopada i grudnia 2012 r. odbyło się wiele ciekawych i angażujących mieszkańców inicjatyw społecznych, które zostały zainicjowane i dofinansowane przez Fundusz Lokalny RAMŻA.

Kilkunastu wolontariuszy, którzy uczestniczą w projekcie "Wolontariat w Czerwionce-Leszczynach" wsparło organizację turnieju "Sportowy Uśmiech", który był zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny "Jestem".  Młodzież zorganizowała gry, zabawy i konkursy dla podopiecznych stowarzyszenia. Samodzielnie przygotowała też dyplomy i medale dla uczestników turnieju.  
Z kolei uczestnicy projektu "Od przedszkola do seniora" spotkali się z aspirantem Dariuszem Piotrowskim z Komendy Powiatowej Policji w Rybniku w ramach inicjatywy "Bezpieczny senior". Na spotkaniu poruszono wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa.

Kolejną inicjatywą było szkolenie dla młodzieży, zorganizowane przez fundację RAMŻA, które przeprowadził animator i trener - Janusz Gorol ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST z Katowic. Spotkanie dotyczyło założeń i propozycji, które mogą być realizowane ze środków unijnych w ramach Programu Młodzież w Działaniu. Wolontariusze zaproponowali kilka pomysłów zagospodarowania czasu wolnego dla młodzieży z gminy, które zostaną przeanalizowane i poddane konsultacjom wśród większego grona przyszłych, potencjalnych odbiorców projektu. 


Wolontariusze z RAMŻY zorganizowali także bal andrzejkowy dla uczniów szkoły specjalnej, podopiecznych Stowarzyszenia "Jestem" – niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz dla podopiecznych świetlicy środowiskowej w Leszczynach. Program obejmował gry, zabawy, konkursy, kalambury, a także tradycyjne, andrzejkowe wróżby m.in. lanie wosku. Kilkadziesiąt osób wspólnie bawiło się przy dźwiękach dziecięcej muzyki. – "Takie imprezy wspierają integrację międzypokoleniową oraz pomagają przy rozwiązywaniu lokalnych problemów mieszkańców – mówi Marcin Stempniak, koordynator projektu. Młodzi aktywiści bawili więc się na kolejnych andrzejkach, tym razem z seniorami. Zabawy, gry, wróżby, karaoke i konkursy... była doskonała" - dodaje M. Stempniak.

Wolontariusze z Ramży pomagając innym, realizują również swoje pasje, zainteresowania i hobby. Poprzez połączenie zabawy i aktywności ruchowej integrujemy różne środowiska i pomagamy tym najbardziej potrzebującym. Młodzi wolontariusze zdobywszy umiejętności, które pozwalają im na parkiecie czuć się swobodnie, przekazywali swoją wiedzę dalej, ucząc dzieci i młodzież niepełnosprawną podstawowych elementów i kroków tanecznych. - Dzięki inicjatywom powstałym z kreatywności wolontariuszy oraz potrzebom i oczekiwaniom najmłodszych mieszkańców naszej gminy, młodzież uczestnicząca w projekcie "Wolontariat w Czerwionce-Leszczynach" wspiera podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny "Jestem". "Możliwość spędzania czasu na zabawie, integracji i rozwoju poprzez taniec, przyczynia się do wdrażania ciekawych działań dla mieszkańców oraz rozwiązywania niektórych problemów lokalnych" – mówi Marcin Stempniak, koordynator projektu. 

Wolontariusze z Leszczyn wraz z opiekunem grupy Sebastianem Garbaczem oraz koordynatorem projektu – Marcinem Stempniakiem 15 grudnia 2012 r., odwiedzili podopiecznych Domu Pogodnej Starości w Bełku. Mieszkańcy placówki wsparcia całodobowego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP, bardzo ciepło i miło przywitali gości. Młodzież uczestnicząca w projektach fundacji Ramża, wręczyła pensjonariuszom ośrodka, własnoręcznie przygotowane drobne upominki tj. m.in. imienne listy dla wszystkich podopiecznych, ozdoby choinkowe oraz malowane farbami kubki. "Wspólne kolędowanie, ubieranie choinki oraz wspomnienia związane z obyczajami, tradycjami i potrawami świątecznymi, którymi podzielili się mieszkańcy placówki, wytworzyły specyficzny klimat spotkania, który zapadnie na długo w pamięci zarówno wolontariuszom z Ramży jak i starszym mieszkańcom bełkowskiego domu" - relacjonują organizatorzy wizyty.

27 grudnia, grupa wolontariuszy wzięła udział w wycieczce do Wisły, podczas której młodzież korzystała m.in. z atrakcji Parku Wodnego Tropikana w Hotelu Gołębiewski. "Zorganizowany wyjazd miał na celu integrację młodzieży/wolontariuszy z dwóch dzielnic gminy oraz był działaniem, zaplanowanym przez przedstawicieli fundacji RAMŻA jako podziękowanie za dotychczasową bezinteresowną pracę młodzieży na rzecz mieszkańców wymagających wsparcia z terenu gminy oraz motywacja do kolejnych ciekawych i przydatnych inicjatyw społecznych" - dodaje M. Stempniak.
Więcej informacji na stronie: www.ramza.org oraz https://www.facebook.com/FunduszLokalnyRamza

do góry