Strona główna/Urząd/Aktualności/Aktywni mieszkańcy to zmiana na lepsze

Aktywni mieszkańcy to zmiana na lepsze

Aktualności 26 Lutego 2014

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika oraz Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego z Czerwionki-Leszczyn rozpoczął realizację projektu „Odnowa naszej miejscowości dzięki lokalnej aktywności”. Każdy mieszkaniec terenu objętego programem rewitalizacji Czerwionki, może wziąć udział w szeregu bezpłatnych działań, zaplanowanych w ramach projektu. To oferta, która ma nieść korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta.

W miniony poniedziałek w CKE obyła się konferencja inaugurująca nową inicjatywę.

 

 

 

Projekt rewitalizacji społecznej ma uzupełniać Lokalny Program Rewitalizacji Gminy, aby inwestycje, które w ostatnich latach przeprowadzono na terenie Czerwionki mogły jeszcze lepiej służyć mieszkańcom. „Zależy nam na tym, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami tych miejsc i zaangażowali się w pracę na rzecz swojej społeczności” - podkreślali organizatorzy konferencji.

 

 

W działania projektu mogą włączać się wszyscy mieszkańcy terenu objętego programem rewitalizacji miasta, a więc: część Czerwionki centrum (przebiega wzdłuż ulicy Furgoła: od mostu na rzece Bierawce do torów kolejowych, wzdłuż torów kolejowych, pod wiaduktem ul. 3 Maja do rzeki Bierawki, a następnie wzdłuż rzeki Bierawki do mostu na ul. Furgoła), a także ulic: Furgoła do nr 73, 3 Maja do nr 32, Wolności, Kościuszki, Głowackiego, Generała Hallera, Kombatantów, Szkolna, Mickiewicza, Słowackiego, Plebiscytowa, Rynek, Dr. Rostka, Damrota, Kruczkowskiego.

 

W ramach działań zaplanowano

dla dzieci i młodzieży m.in.:

 • udział w obozach, wyjazdach, wycieczkach

 • udział w wyjściach do kina, na basen, do muzeum, do kawiarni

 • udział w zajęciach sportowych

 • udział w warsztatach kompetencji

 • organizacja wydarzen dla lokalnej społeczności

 

dla dorosłych m.in.:

 • udział w kursach i szkoleniach zawodowych

 • profilaktykę zdrowia i pomoc medyczną

 • doradztwo zawodowe

 • opiekę dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat

 • wsparcie pracowników socjalnych, asystenta rodziny, streetworkerów

 • pomoc prawną i psychologiczną

 • środki na realizację własnych inicatyw mieszkańców – np. remontów i in.

   

  Można włączać w szereg zaproponowanych inicjatyw przez cały okres trwania projektu, a więc do listopada br.

   

Szczegółowe informacje pod nr tel. 505194137 (Iwona Elmagharby), e-mail: ops@czerwionka-leszczyny.com.pl

 

 

 

Podczas poniedziałkowej konferencji cele i założenia projektu omówili: Iwona Elmaghraby (OPS), Agnieszka Warzecha (ZHP) oraz Jonatan Tomaszewski (CRIS).

 

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski zwrócił uwagę na uwarunkowania historyczne tej części Czerwionki oraz przedstawił plany architektonicznych przemian miasta, obejmujących zabytkowe osiedle familoków oraz tzw. Starą Kolonię.

 

Waldemar Jan, prezes stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych w swoim wystąpieniu przedstawił działania podejmowane na terenie Nikiszowca – dzielnicy Katowic, których celem była rewitalizacja miejsca.

 

O mechanizmach aktywizacji społeczności lokalnych w oparciu o małe granty, dające szansę na realizację własnych pomysłów opowiedział Piotr Masłowski, prezes CRIS.

 

Konferencję zakończył przewodniczący Rady Dzielnicy Czerwionka-Centrum Adam Grzegorzyca wystąpieniem „Geneza i życie na osiedlu familoków w Czerwionce”. „Po bolesnych doświadczeniach, związanych z restrukturyzacją przemysłu na przełomie XX i XXI wieku, zabytkowa architektura wymaga rewitalizacji i adekwatny projekt współfinansowany przez Unię Europejską jest aktualnie realizowany. Rozpoczyna się również projekt jakże istotne rewitalizacji społecznej, który mieszkańcom Czerwionki umożliwi rozwój na licznych płaszczyznach” - podsumował A. Grzegorzyca.

 

Wartość projektu „Odnowa naszej miejscowości, dzięki lokalnej aktywności” wynosi ok. 870 tys. zł, działanie w całości finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

 

 

  

do góry