Strona główna/Urząd/Aktualności/Aktywne Palowice II

Aktywne Palowice II

Aktualności 22 Czerwca 2018

W ubiegłym roku na terenie sołectwa Palowice został zrealizowany pilotażowy projekt “Aktywne Palowice”, w ramach którego zorganizowano kilka wydarzeń tematycznych integrujących mieszkańców. Wszystkie wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony palowiczan, dlatego w ramach założonych celów Zarząd GaSzo postanowił kontynuować te działania.

"Głównym celem projektu “Aktywne Palowice II” jest integracja i aktywizacja wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku. Tym samym umożliwimy rodowitym mieszkańcom poznanie osób, które od niedawna mieszkają w Palowicach i zaproponować im wspólne spędzanie wolnego czasu" - opowiada Agnieszka Ganiek, Prezes GaSzo. Przy współpracy z lokalną społecznością oraz wolontariuszami, zostanie zorganizowanych kilka wydarzeń kulturalnych tj.: Letnie Granie na terenie Parku, Dzień Kartofla przy szkole podstawowej w Palowicach, natomiast dla najaktywniejszych wolontariuszy przygotowano niespodziankę.

Tegoroczne Letnie Granie odbędzie się 7 lipca o godzinie 18.00 na terenie Parku w Palowicach (ul. Dębowa). Wydarzenie jest skierowane głównie do młodzieży i młodych osób, które chcą spędzić wspólnie czas jedząc kiełbaski przy ognisku czy wziąć udział w zabawie tanecznej. Oprawę muzyczną zapewni Dj. "Nie od parady mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Dlatego weź swojego sąsiada pod ramię i razem przyjdźcie do naszego Parku. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą koca lub leżaka!" - apelują Agnieszka Ganiek i Klaudia Szostok, fundatorki GaSzo. W czasie wydarzenia odbędzie się pokaz fireshow, natomiast dla najmłodszych zaplanowano zajęcia animacje oraz wiele innych atrakcji. Na prawdziwej sołeckiej imprezie nie może zabraknąć również smakołyków dla podniebienia. Jak zwykle w czasie imprezy będzie można kupić coś do picia i jedzenia oraz tradycyjnie dla wszystkich uczestników będzie dostępny darmowy popcorn.

Na przełomie września i października odbędzie się kolejne wydarzenie integrujące lokalną społeczność - Dzień Kartofla. Szczególnym bohaterem tego wydarzenia będzie ziemniak, który może przyjąć różne formy. Więcej informacji na temat tego wydarzenia, jak zapowiadają organizatorzy, pojawi się niebawem.

Dla najaktywniejszych mieszkańców sołectwa (wolontariuszy) przygotowano niespodziankę. W ramach podziękowania autorki projektu zabiorą wolontariuszy na spektakl Teatru Wyspiańskiego pn.: Wujek.81 Czarna Ballada. „Kultura pełni ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Stąd nasz pomysł, by wspólnie zobaczyć to piękne widowisko o losach górników, którzy uczestniczyli w strajku pod kopalnią “Wujek” w Katowicach.” - wyjaśnia Klaudia Szostok, Wiceprezes GaSzo. Na stronie teatru przeczytamy: "To historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu” i żuje gumę balonową. To jest czarna ballada. Dla najmłodszych spektakl będzie bardzo wartościową lekcja historii o dziejach, które miały miejsce na śląsku, natomiast starszy odbiorca będzie mógł wrócić pamięcią do lat młodzieńczych".

do góry