Strona główna/Urząd/Aktualności/Aktualizacja danych geodezyjnych – zmiany w podatkach

Aktualizacja danych geodezyjnych – zmiany w podatkach

Aktualności 4 Maja 2016

Szanowni Mieszkańcy,

w ramach aktualizacji ewidencji gruntów, prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Rybniku, od marca do czerwca 2015 roku trwały terenowe prace geodezyjne i dokonany został pomiar gruntów i budynków na terenie całej gminy.

Pomiar ten skutkuje zmianami w danych ewidencyjnych na terenie następujących dzielnic i sołectw: Czerwionka, Czuchów, Dębieńsko, Leszczyny, Bełk, Książenice, Palowice, Przegędza, Stanowice i Szczejkowice.

Co ważne, dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę wymiaru podatków. Nowe dane przekazane Urzędowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przez Starostwo Powiatowe obowiązują od dnia 18.09.2015 roku i mają wpływ na wysokość opodatkowania od 1.10.2015 roku.

Właściciele gruntów, na których w wyniku aktualizacji pomiarów pojawiły się rozbieżności w stosunku do poprzednich danych geodezyjnych, a także podatkowych, otrzymają zawiadomienia, dotyczące zmian w zakresie klasyfikacji gruntów lub powierzchni nieruchomości.

Do zawiadomienia dołączone zostaną informacje podatkowe, uwzględniające zaistniałe zmiany wynikające z modernizacji. Wypełnione formularze należy złożyć w Referacie Podatków Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (I piętro, pokój 9 i 12, nr tel. 32 429 59 29, 429 59 71, 429 59 75), bądź przesłać na adres Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny. Podpisany formularz można także przekazać pracownikowi Urzędu Gminy i Miasta, dostarczającemu dokument do Państwa domu. Pragniemy podkreślić, że pracownik chętnie odpowie na ewentualne pytania, służy radą i pomocą w uzupełnianiu dokumentu.

Wątpliwości, co do danych geodezyjnych – powierzchni gruntu lub klasyfikacji gruntu należy wyjaśniać w Starostwie Powiatowym w Rybniku, ul. 3 Maja 31, 44-200 Rybnik (Wydział Geodezji pokój 108, nr tel. 32 4161336, 32 4161354).

Wydanie nowych decyzji podatkowych na rok 2016 oraz zmiany decyzji podatkowych na rok 2015, nastąpi dopiero po złożeniu wypełnionych i podpisanych przez Mieszkańców formularzy. Ze względu na zakres i procedurę wprowadzanych zmian, decyzje dotyczące wysokości podatku, będą więc w tym roku dostarczane do Państwa domów później, niż w latach poprzednich. Prosimy zwrócić uwagę, że termin zapłaty pierwszej raty podatku wyznaczony zostanie najprawdopodobniej dopiero na II kwartał, ale wyniesie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, kolejne zaś będą opłacane w terminach wynikających z ustawy.

Za powstałe niedogodności przepraszamy, pragniemy jednak podkreślić, że dokładamy wszelkich starań, aby konieczne zmiany zostały wdrożone sprawnie, w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych Mieszkańców.

 

 

do góry