Strona główna/Urząd/Aktualności/„Achimiks i Ojgyniks – misjo familok” na deskach Centrum Kulturalno-Edukacyjnego

„Achimiks i Ojgyniks – misjo familok” na deskach Centrum Kulturalno-Edukacyjnego

Aktualności 11 Grudnia 2017

Każdy z pewnością słyszał o Asterixie i Obelixie, bohaterach powołanych do życia przez francuskiego pisarza René Goscinny'ego. Jak jednak wyglądałaby ich historia, gdyby opowiedzieć ją....w gwarze śląskiej? - na to pytanie postanowiło odpowiedzieć Stowarzyszenie „Najważniejsza Jest Tradycja” w przedstawieniu „Achimiks i Ojgyniks – misjo familok”, zaprezentowanego w piątek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

 

W przedstawieniu czerwieńskiej młodzieży główni bohaterowie wyruszają do dalekiego Egiptu, żeby pomóc architektowi ze Śląska – Bercikowi, wybudować pałac, który Kleopatra ofiaruje Cezarowi. Zgodnie z życzeniem władczyni Egiptu, pałac ten ma być zupełnie wyjątkowy, bo zbudowany z czerwonej cegły - „prywatny familok, gryfniejszy od wszystkich dotychczasowych budowli”. To zadanie zleca właśnie Bercikowi, dając mu trzy miesiące na wykonanie zadania. Ten, przekonany, że sam nie jest w stanie poradzić z powierzonym mu zadaniem prosi o pomoc Achimiksa i Ojgyniksa. Kolejne perypetie bohaterów, przedstawiane na scenie przez uczniów wywoływały wybuchy śmiechu zgromadzonej widowni, tym bardziej, że jego bohaterowie posługiwali się gwarą śląską, która dobrze znaną już historię, pozwoliła pokazać w odmienny sposób.

 

Brawurowe występy młodych aktorów oklaskiwali Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach Celina Cymorek, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście.

 

Przedstawienie „Achimiks i Ojgyniks – misjo familok” zostało zrealizowane w ramach projektu „Przaja ci Śląsku” współfinansowanego ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry