Strona główna/Urząd/Aktualności/AROUND THE ROCK. Padły kolejne rekordy!

AROUND THE ROCK. Padły kolejne rekordy!

Aktualności 28 Czerwca 2011

Ponad siedem tysięcy osób spędziło sobotni wieczór na festiwalu Around the rock, który odbył się w Czerwionce-Leszczynach. ATR to największe święto muzyczne w gminie. Cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorzy zapowiadali na ten rok wyjątkowe atrakcje, oczekiwali też rekordowej frekwencji. Nie mylili się!

"Festiwal z roku na rok się rozwija. Nabiera rozmachu. Wiele się nauczyliśmy przez ten czas. Znacznie podniósł się poziom zespołów konkursowych, organizacyjnie też działamy szybciej i sprawniej. Bez wątpienia to była najlepsza edycja spośród wszystkich dziewięciu" – deklaruje Grzegorz Wolny, pomysłodawca festiwalu i lider zespołu "Popiół".

Do części konkursowej ATR zgłosiło się aż 266 zespołów z Polski z zagranicy. W kwietniu br. organizatorzy z pomocą internautów wyłonili finałową dwunastkę, która rywalizowała o zwycięstwo i atrakcyjne nagrody.

"Jurorzy Zbigniew Hołdys i Tomasz Kasprzyk pytali mnie kiedy wystąpią słabe zespoły – relacjonuje z uśmiechem Olek Biela organizator festiwalu i członek jury. - Wszyscy którzy zgłosili się do części konkursowej prezentowali bardzo wysoki poziom. Zagrali naprawdę utalentowani ludzie".

Jury oceniało technikę wykonawczą, kompozycję, rytm, intonację, teksty utworów, ogólny wyraz artystyczny i sceniczny. 

Grand prix - "Bilet do sławy" i nagrodę w wysokości 8 000 zł z rąk burmistrza Wiesława Janiszewskiego, jego zastępcy Andrzeja Raudnera oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce Leszczynach Marioli Czajkowskiej odebrał zespół NAO z Warszawy. Drugie miejsce – nagranie teledysku przyznano zespołowi Skowyt. Trzecią nagrodą – 50 godzinami w studiu nagrań podzieliły się zespoły Yoga Terror i Dziwy. Zespoły otrzymają także radiową promocję wydanego singla. Nagrodę publiczności - zestaw akcesoriów muzycznych o wartości 500 zł zdobył zespół Eier z Sosnowca.

Wręczono również nagrody w konkursie fotograficznym na najlepsze zdjęcie z festiwalu. I miejsce zajął Krzysztof Blejczak (1500 zł), II – Bianka Kiełbasa (1000 zł), a III Arkadiusz Klimczak( 500 zł).

Festiwal od pierwszej edycji stawia nacisk na promocję śląskiej kultury, na scenie wystąpiły więc przede wszystkim zespoły z naszego województwa. Gwiazdami dziewiątej edycji ATR były - Dżem, Akurat, Koniec świata i Popiół. W świetne humory wprawiał uczestników festiwalu prowadzący imprez Paweł "Konjo" Konnak. 

Przygotowana została także galeria prac fotograficznych poświęconych festiwalowi. 

Nie zabrakło niespodzianek i atrakcji dla dzieci. Festiwal łączy pokolenia. Podczas ATR doskonale bawią się seniorzy, jak i rodziny z małymi dziećmi. 

"Cieszę się, że skorzystaliśmy z możliwości pozyskania dotacji unijnej na zorganizowanie tego wydarzenia. Spore środki zewnętrzne pozwoliły nam na planowanie działań festiwalowych z dużym rozmachem. Dzięki temu Around the rock tłumnie przyciągnął mieszkańców naszej gminy, ale także miłośników rocka z całej Polski – mówi burmistrz W. Janiszewski. Zapytany o własne wrażenia odpowiada: "Rewelacja!".

Festiwal zapewnia gminie także szansę na dużą promocję.

"Nasze spoty było słychać m.in. w radiowej Trójce, która także przy okazji pobytu w Rybniku związanego z koncertem Bryana Adamsa informowała o zbliżającym się festiwalu w Czerwionce-Leszczynach. Reklamowaliśmy się na portalach Onet, WP, Interia. A to tylko mała część podejmowanych działań promocyjnych. Cieszymy się, że o gminie jest głośno za sprawą festiwalu ATR" – mówi Grzegorz Wolny.

Wręczając nagrody burmistrz W. Janiszewski zaprosił już na kolejną edycję ATR. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Myslovitz.

"Mamy już podpisaną umowę z zespołem – dodaje Olek Biela. Znamy także datę przyszłorocznej edycji. Z uwagi na mistrzostwa Euro 2012 nasz festiwal odbędzie się nieco wcześniej niż zwykle, bo już 2 czerwca" - wyjaśnia.

"Ponieważ ATR ma promować śląską kulturę, w przyszłorocznej edycji pochwalimy się też regionalną kuchnią. Do współorganizowania festiwalu zaprosimy... Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Liczymy, że panie chętnie się włączą i przygotują śląskie specjały dla uczestników festiwalu" - zapewnia Grzegorz Wolny.

do góry