Strona główna/Urząd/Aktualności/APEL w sprawie zaniechania wypalania traw i nieużytków !!!

APEL w sprawie zaniechania wypalania traw i nieużytków !!!

Aktualności 20 Marca 2013
Od wielu lat przełom zimy, przedwiośnie oraz wiosna to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw, łąk i nieużytków co jest spowodowane ich wypalaniem. Zeszłoroczna roślinność zostaje wysuszona i stanowi doskonałe podłoże palne.

Według danych uzyskanych z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, w roku 2012 na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny odnotowano aż 82 pożary traw co stanowi 57% wszystkich tego typu pożarów w odnotowanych w powiecie, przy likwidacji których uczestniczyły zastępy gaśnicze ochotniczej straży pożarnej. 

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że wypalenie trawy poprawi jakość gleby, spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy oraz przyczyni się do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego. Następuje wyjałowienie gleby, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Ginie wiele gatunków pożytecznych zwierząt i mikroorganizmów. Niszczone są ich miejsca lęgowe, palą się gniazda ptaków, giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru. Tego typu pożary powodują zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, a nawet zdrowie i życie. 

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Koszty tych działań ponosi całe społeczeństwo. Nakłady finansowe na gaszenie tego rodzaju pożarów, mogą być wykorzystane w inny bardziej racjonalny i pożyteczny sposób. Pamiętajmy również, że kiedy strażacy gaszą pożary traw, łąk i nieużytków - mogą być potrzebni w innym miejscu gdzie zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE.
WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE! 
top_baner
do góry