Strona główna/Urząd/Aktualności/APEL DOTYCZĄCY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA URZĄDZEŃ GRZEWCZO-KOMINOWYCH I WENTYLOWANIA POMIESZCZEŃ

APEL DOTYCZĄCY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA URZĄDZEŃ GRZEWCZO-KOMINOWYCH I WENTYLOWANIA POMIESZCZEŃ

Aktualności 2 Listopada 2015

Zawsze, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy  my, kominiarze, otrzymujemy wiele sygnałów o nieprawidłowym funkcjonowaniu przepływowych podgrzewaczy wody (tzw. junkersów), kotłów i pieców grzewczych oraz wentylacji w mieszkaniach.

Przeprowadzone na przestrzeni wielu lat kontrole, jak i informacje od Państwa wskazują, że problemy te w przeważającej części wynikają z niedostatecznej ilości dopływającego powietrza.

Powietrze zewnętrzne do mieszkań powinno dopływać przez okna i drzwi, przez otwory usytuowane w górnej części okna lub ponad nim, a przystosowaniu nowoczesneji bardzo szczelnej stolarki okiennej, przez dodatkowe urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub winnych częściach przegród zewnętrznych.

Niewłaściwie działająca wentylacja powoduje: wzrost stężenia zanieczyszczeń, ilości wilgoci, dwutlenku węgla i drobnoustrojów w powietrzu.

Ma to bezpośredni wpływ na pogarszające się samopoczucie, pojawienie się w mieszkaniu pleśni i zagrzybienie ścian, występowanie problemów ze spalaniem paliw i zakłócenia w odprowadzaniu spalin. W zbyt szczelnych mieszkaniach zdarzają się przypadki, że gazowe podgrzewacze wody powodują zasysanie powietrza z przewodów kominowych tzw. odwrotny ciąg (cofka)spaliny pojawiają się bezpośrednio w mieszkaniu powodując zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, który jest niewidoczny i bezwonny.

 

 

 

Pamiętaj  użytkownik mieszkania odpowiada za napływ powietrza zewnętrznego
do
niego oraz za stan swoich urządzeń grzewczo-kominowych. Dlatego:

 

  • wietrz mieszkania regularnie,

  • przeprowadzaj okresowe kontrole urządzeń grzewczych i przewodów kominowych,

  • dogrzewaj mieszkanie w sposób odpowiedni  niedogrzane generuje większe koszty,

  • nieuszczelniaj nadmiernie mieszkań,

  • nie instaluj wentylatorów mechanicznych w kratkach wentylacyjnych bez konsultacji z fachowcem czy jest to w ogóle możliwe.

 

BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I TWOJEJ RODZINY W TWOICH RĘKACH!!!


 

KORPORACJA

 

MISTRZÓW KOMINIARSKICH

 

WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO


do góry