Strona główna/Urząd/Aktualności/A Ty, co mógłbyś polecić w swojej najbliższej okolicy?

A Ty, co mógłbyś polecić w swojej najbliższej okolicy?

Aktualności 6 Lipca 2017

Ciekawe miejsca można zwiedzać na różne sposoby. Z mapą i przewodnikiem w ręku, albo korzystając z nowoczesnych technologii. Pracownicy Urzędu Gminy i Miasta zachęcają do utworzenia nietypowego, a zarazem intrygującego sposobu na odkrycie atrakcji najbliższej okolicy. „Opracujmy wspólnie quest” - zachęcają.

Questing - to nowatorska forma samodzielnego zwiedzania, łącząca zabawę z edukacją. Quest, przypomina nieco zabawę w podchody - grę terenową, jest to po prostu plan ciekawej, pełnej wrażeń wędrówki, do której nie potrzeba nic więcej, poza wydrukowaną instrukcją - planem questu.

Turysta, posługując się kartą z zapisanymi zadaniami, wędruje po miejscowości i zwiedzając, rozwiązuje zdania, zaś na końcu czeka go nagroda. „Turysta staje się aktywnym poszukiwaczem skarbów, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego czy przyrodniczego. Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania, nawet tych z pozoru, mniej ciekawych miejsc i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych” - podkreślają pomysłodawcy.

Każda miejscowość może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to ciekawy zabytek, dla innych pasjonująca legenda, czy niespotykane elementy krajobrazu, okazy fauny i flory. A Ty, co mógłbyś polecić w swojej najbliższej okolicy?

Zachęcamy mieszkańców i turystów do włączenia się w opracowanie questu promującego wyjątkowe elementy i historie związane z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.  Wakacje to idealny czas na wędrówki i odkrywanie pasjonujących miejsc najbliższej okolicy. Opracujmy quest pełen lokalnych ciekawostek.

Zasada jest prosta – każdy może zaproponować miejsce, które według niego jest interesujące, warte zobaczenia i promowania. Być może wiąże się z nim jakaś historia, wspomnienia, uważacie je za wyjątkowo piękne lub po prostu sądzicie, że byłoby dobrym przystankiem w wędrówce po naszej gminie. Wyślijcie do nas propozycję atrakcji - przystanku questu wraz z wierszowanym krótkim (2-8 wersów) opisem miejsca. Dodatkowo, można również dołączyć zagadkę – zadanie, które mogłoby czekać na uczestników zabawy w tym właśnie miejscu.

Do tej pory opracowane zostały questy promujące określone miejsca w Gminie i Mieście – zabytkowe osiedle familoków, czy sołectwa – Bełk, Stanowice, Książenice, Palowice. Nie mamy jednak trasy łączącej najciekawsze punkty całej Gminy. Tworzenie questów jest procesem, w którym mogą uczestniczyć rożni przedstawiciele lokalnej społeczności. Do udziału w ich rozwijaniu zaprasza się osoby znające region, mające zarówno naukową wiedzę specjalistyczna, jak i wiadomości na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Zachęcamy więc do przesyłania propozycji przystanków questu na adres: . Na maile czekamy do 31.07. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone.

top_baner
do góry