Strona główna/Urząd/Aktualności/68.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

68.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Aktualności 1 Sierpnia 2012
Apel Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej 
w związku z obchodami 1 sierpnia

Szanowni Państwo,

          Pragniemy włączyć się w ogólnopolską akcję propagowania uczczenia przypadającej dziś 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Symboliczna zaduma 1 sierpnia ma być hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli o byt narodowy i państwowy w Powstaniach Śląskich, a później z dużą determinacją budowali zręby samorządnego ustroju, jaki Sejm Ustawodawczy RP nadał województwu śląskiemu ustawą konstytucyjna 15 lipca 1920 roku. W tym czasie chcemy pamiętać o tragicznym losie Policjantów Województwa Śląskiego, okrutnie wymordowanych w 1940 r. przez sowieckiego okupanta. 
Walka o byt niepodległościowy, której symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach Narodu i Państwa Polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy "Kolumbów rocznik 20." chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w Trzech Powstaniach. 
Pragniemy, aby w rocznicę godziny "W" ( 1 sierpnia o godz. 17.00) na minutę zamarł w naszych miastach i wioskach ruch uliczny, abyśmy mogli w chwili zadumy pochylić się nad wszystkimi, którym jesteśmy to winni! Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych. Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie Wielkich Idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania, a także wszystkich walczących w imię idei niepodległości, szczególnie w woj. śląskim - Ziemi Powstańców Śląskich.

                                                                                                       Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach
                                                                                                                                             dr A. Drogoń
do góry